Informacje

Paweł Szałamacha, fot. Ministerstwo Finansów
Paweł Szałamacha, fot. Ministerstwo Finansów

Szałamacha: wprowadzenie jednolitego podatku nie spowoduje likwidacji ulg np. na dzieci

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 czerwca 2016, 13:47

  • 1
  • Powiększ tekst

Wprowadzenie jednolitego podatku w Polsce, zlikwidowanie PIT oraz składek na ZUS i NFZ nie spowoduje likwidacji ulg, jak np. na dzieci - zapewnił minister finansów Paweł Szałamacha. Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2018 roku.

Szałamacha podczas konferencji prasowej w Izbie Celnej w Gdyni potwierdził, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów toczą się, jak to określił, "prace koncepcyjno-intelektualne" związane z planowanymi zmianami w podatkach.

"My oddelegowaliśmy do tego zespołu przedstawicieli MF i będą tam też przedstawiciele innych resortów, bo jeżeli mają być połączone te składki, to jest konieczność udziału ministra zdrowia i ministra rodzinnej polityki społecznej" - wyjaśnił Szałamacha. "To jest na takim etapie; nie ma jeszcze tekstu prawnego" - dodał.

Czytaj więcej o pomyśle jednolitego podatku: Jest decyzja! Już wkrótce zniknie PIT, składki na ZUS i NFZ

Minister pytany przez PAP, czy wprowadzenie jednolitej daniny spowoduje likwidację ulg podatkowych, np. na dzieci, odpowiedział, że "nie". Biuro Komunikacji i Promocji MF podało PAP, że "w KPRM z udziałem m.in. ministra Pawła Szałamachy toczą się prace nad koncepcją połączenia dotychczasowych danin w jeden podatek". "Zostały powołane międzyresortowe zespoły, w których aktywnie uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Przebieg prac koordynuje KPRM" - poinformował resort.

"Z naszego punktu widzenia założenia są takie, że ta zmiana będzie neutralna dla budżetu; nie będzie dodatkowych wpływów z tym związanych, zniknie dziś odrębna składka zdrowotna, dzielone składki na rentową, chorobową, etc., które powodują, że w gospodarce wykonywanych jest milion operacji rachunkowych, które nie mają uzasadnienia" - tłumaczył Szałamacha. Ocenił, że "w związku z tym ciężar dla przedsiębiorców, płatników będzie znacznie niższy".

W środę w Izbie Celnej w Gdyni minister finansów oraz szef Służby Celnej, podsekretarz stanu w MF, Marian Banaś spotkali się z funkcjonariuszami pomorskiej służby celnej i pracownikami administracji skarbowej. Rozmowa dotyczyła planowanej reorganizacji służb podległych MF i utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej.

(PAP)

Zobacz: Rząd chce minimalnej stawki godzinowej. 12 złotych brutto od 2017 roku

Powiązane tematy

Komentarze