Informacje

Fot. Freeimages/Emiliano Ruggeri/
Fot. Freeimages/Emiliano Ruggeri/

Polacy tworzą niezwykle wytrzymałą stal, która może zrewolucjonizować przemysł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 czerwca 2016, 14:05

  • 1
  • Powiększ tekst

Innowacyjna stal o niespotykanej dotąd wytrzymałości powstaje w Polsce! Jeśli uda się ją wyprodukować, to dla wielu gałęzi przemysłu może to oznaczać początek prawdziwej rewolucji.

Nad projektem superwytrzymałej stali pracują naukowcy z Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie we współpracy z hutniczą spółką z Łazisk Górnych.

Polscy naukowcy chcą uzyskać stop żelaza z bardzo niską zawartością węgla oraz gazów, głównie azotu i wodoru. Im mniej niepożądanych pierwiastków, tym lepsza jest jakość stali, która staje się bardziej wytrzymała i odporna na zużycie.

Wytrzymała stal z Polski mogłaby znaleźć szerokie zastosowanie w tych gałęziach przemysłu, które korzystają z najnowszych technologii, np. w przemyśle lotniczym, zbrojeniowym, chemicznym czy energetycznym.

– Wymagania jakościowe dla tych stali są bardzo wysokie i ciągle rosną, dlatego ich producenci poszukują coraz lepszych surowców do produkcji – tłumaczy prezes łaziskiej spółki Re Alloys Tadeusz Rygulski.

Projekt uzyskał prawie 10,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeżeli nic niespodziewanego nie stanie na przeszkodzie, w przyszłości powstanie stal o niespotykanej dotąd wytrzymałości. Przedsięwzięcie znalazło się na pierwszym miejscu wśród 30 projektów rekomendowanych do dofinansowania, wyłonionych ze 137 zgłoszonych przedsięwzięć.

/mk

>> Czytaj również: Dworzec za 1,7 mld złotych będzie bezużyteczny

Powiązane tematy

Komentarze