Informacje

Viktor Orban, fot. Foter.com/connect@epp.eu/CC BY
Viktor Orban, fot. Foter.com/connect@epp.eu/CC BY

Viktor Orban namawia Brytyjczyków do pozostania w Unii Europejskiej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 czerwca 2016, 09:30

    Aktualizacja: 20 czerwca 2016, 09:31

  • 0
  • Powiększ tekst

Węgierski premier Viktor Orban zabrał głos w dyskusji przed referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Za pośrednictwem reklamy w dzienniku "Daily Mail" Orban zaapelował o głosowanie za pozostaniem we Wspólnocie.

Zamieszczona w "Daily Mail" całostronicowa reklama przedstawia węgierską flagę z krótką informacją: "Decyzja należy do Was, ale chciałbym, żebyście wiedzieli, że Węgry są dumne współpracując z Wami jako członkiem Unii Europejskiej". Pod grafiką widnieje podpis premiera Orbana.

To pierwszy przypadek, w którym szef rządu innego państwa członkowskiego UE zdecydował się wykupić powierzchnię reklamową, aby bezpośrednio zaapelować do brytyjskich wyborców o głosowanie za pozostaniem we Wspólnocie podczas czwartkowego referendum w tej sprawie.

Większość europejskich liderów, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel, opowiedziało się w ciągu ostatnich tygodni przeciwko Brexitowi podczas wystąpień publicznych i na konferencjach prasowych, ale żaden nie zdecydował się na bezpośrednią ingerencję w przebieg kampanii, jak uczynił to Orban.

Według cennika koszt całostronicowej reklamy w "Daily Mail" to około 32 tys. funtów, czyli ok. 180 tys. złotych.

Jakub Krupa (PAP)

Czytaj także: Prezes UBS obawia się dużego skoku kursu franka szwajcarskiego

Powiązane tematy

Komentarze