Informacje

Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent: mam nadzieję, że Polska stanie się bramą Chin do Europy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 20 czerwca 2016, 15:42

    Aktualizacja · 20 czerwca 2016, 15:43

  • 2
  • Tagi: Andrzej Duda Chiny gospodarka polityka polityka zagraniczna Polska Xi Jinping
  • Powiększ tekst

Prezydent Andrzej Duda wyraził w poniedziałek nadzieję, że Polska stanie się dla Chin gospodarczą bramą do Europy. Polska może dalej odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą - uważa przewodniczący ChRL Xi Jinping.

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL Xi Jinping podpisali w poniedziałek oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Przedstawiciele polskiego i chińskiego rządu podpisali także szereg dokumentów dwustronnych.

"Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego" - powiedział prezydent po spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Dodał, że w porcie w Gdańsku może się odbywać intensywna wymiana towarowa i gospodarcza.

Prezydent poinformował, że w połowie czerwca zostały ostatecznie ratyfikowane dokumenty, które kończą proces wstępowania Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Mówił, że Polska jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej należy do członków założycieli tego banku i jego udziałowców.

"Mamy nadzieję, że ten niezwykle ważny element inwestycyjny, który będzie realizowany i w krajach azjatyckich, ale także i w Europie, w Polsce, że nasza obecność w tej wielkiej światowej instytucji będzie miała także istotne znaczenie dla polskiej sytuacji gospodarczej" - powiedział prezydent.

AIIB to chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

>> Czytaj również: Wiceminister rozwoju: możemy stworzyć specjalne strefy dla chińskiego kapitału

Andrzej Duda ocenił, że wizyta chińskiego przywódcy pokazuje "jednoznacznie intensyfikację relacji Polski z Chińską Republiką Ludową na stopniu dyplomatycznym i gospodarczym".

Xi Jinping na wspólnej konferencji prasowej zaznaczył, że jest to pierwsza od 12 lat państwowa wizyta przewodniczącego ChRL w Polsce. "Celem mojej wizyty jest zacieśnianie tradycyjnej przyjaźni chińsko-polskiej, umocnienie wzajemnego zaufania politycznego oraz promowanie wspólnego rozwoju" - powiedział.

Dodał, że rozmowa z prezydentem Dudą była "przyjazna i udana". "Osiągnęliśmy szerokie porozumienie w kwestii relacji chińsko-polskich oraz w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania" - oświadczył.

Xi Jinping mówił o dużym znaczeniu Polski w połączeniu Chin z Europą. "Jestem przekonany, że Polska może dalej odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą. Rezultaty rozmów bardzo przyczyniają się do rozwoju polsko-chińskich relacji" - podkreślił.

Jak zauważył, Polska jest liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także ważnym członkiem UE. "Jest punktem, przez który przechodzi Bursztynowy Szlak i Jedwabny Szlak, co jest dużym atutem w budowaniu powiązania między Azją i Europą" - dodał.

Według Xi Jinpinga, Polska i Chiny będą rozwijać wymianę handlową oraz współpracę w zakresie czystej energii, innowacji, a także kultury, edukacji czy turystyki. "W tym roku liczba turystów wyjeżdżających za granicę przekroczy 100 mln. Jestem przekonany, że w przyszłości kontakty w turystyce między oboma krajami będą coraz częstsze" - zaznaczył przewodniczący ChRL.

(PAP)

Komentarze