Informacje

Polska drużyna w trakcie serii rzutów karnych z Portugalią, fot. PAP/EPA/PETER POWELL
Polska drużyna w trakcie serii rzutów karnych z Portugalią, fot. PAP/EPA/PETER POWELL

POLACY NA EURO 2016 Grali, grali... A ile ugrali?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 lipca 2016, 01:31

    Aktualizacja: 1 lipca 2016, 09:04

  • 1
  • Powiększ tekst

Sześć i pół miliona euro (ok. 29 mln złotych) UEFA wypłaci PZPN za udział w mistrzostwach Europy we Francji. Według nieoficjalnych informacji, zawodnicy mogą liczyć na ok. 40 procent tej kwoty

Każdy z uczestników Euro 2016 za sam udział w imprezie otrzymał osiem milionów euro. Każde zwycięstwo w fazie grupowej - Polacy odnieśli dwa - wycenione zostało na milion euro, remis - 0:0 z Niemcami - 500 tys. euro. Drużynom, które awansowały do 1/8 finału, UEFA przeleje dodatkowo 1,5 mln euro, a występ w ćwierćfinale to kolejne 2,5 mln euro, co w sumie daje w przypadku biało-czerwonych sześć i pół miliona euro.

Zgodnie z zapowiedziami m.in. szefa PZPN Zbigniewa Bońka, piłkarze jakiekolwiek premie mogli oczekiwać tylko w przypadku zakwalifikowania się do fazy pucharowej, zatem warunek ten został spełniony. Według nieoficjalnych informacji, zawodnicy mogą liczyć na ok. 40 procent tego, co federacja zarobiła za udział w turnieju we Francji. Ich nagroda oscyluje więc wokół 2,6 mln euro, tj. 11,6 mln złotych.

Jak na Twitterze dziękowano za występ polskim piłkarzom czytaj tutaj:

Z OSTATNIEJ CHWILI: EURO 2016 Niestety, przegraliśmy z Portugalią - o włos!

Łącznie Europejska Unia Piłkarska na nagrody finansowe przeznaczyła 301 mln euro. To aż o 105 mln euro więcej niż przed czterema laty, kiedy ME odbyły się w Polsce i na Ukrainie. Tak duży wzrost puli nagród wiąże się także z większą liczbą uczestników. Po raz pierwszy w historii o miano najlepszej drużyny Starego Kontynentu rywalizują 24, a nie jak dotychczas 16, zespoły.

Mistrz Europy mógłby zarobić w sumie 27 mln euro, jeśli po drodze nie przegra ani nie zremisuje żadnego meczu. Na taką kwotę nie może już jednak liczyć żaden z zespołów pozostałych w turnieju we Francji.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze