Informacje

Władimir Putin, fot. Foter.com/theglobalpanorama/CC BY-SA
Władimir Putin, fot. Foter.com/theglobalpanorama/CC BY-SA

Putin chwali się rosyjskim eksportem broni. „W tym roku już 4,6 mld dol. i rośnie”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lipca 2016, 15:34

  • 0
  • Powiększ tekst

Eksport rosyjskiej broni i uzbrojenia osiągnął w tym roku wartość 4,6 mld dolarów, portfel zamówień znacznie przewyższa 50 mld dolarów, a geografia dostaw wciąż się rozszerza - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

Według jego słów podpisywane są nowe porozumienia międzyrządowe, a wyprodukowana w Rosji broń i sprzęt wojskowy już znajdują się na wyposażeniu krajów Europy, Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej.

Szef państwa, który wypowiadał się na posiedzeniu komisji ds. współpracy wojskowo-technicznej, powiedział, że rosyjskie uzbrojenie dowodzi swej skuteczności i niezawodności w najróżniejszych warunkach. Przy czym - dodał - jest proste w eksploatacji i niekłopotliwe w obsłudze technicznej.

Według jego słów Rosja rozszerza spektrum dostarczanej broni - "od broni strzeleckiej po najnowsze środki bojowe wykorzystywane w powietrzu i na lądzie". Uzbrojenie to jest zdolne do zmiany sytuacji "w każdym teatrze działań wojennych" - mówił Putin.

Według rządowej "Rossijskiej Gaziety" popularnością za granicą cieszą się rosyjskie myśliwce, a chęć kupienia większej liczby czołgów T-90 wyrażały kraje Bliskiego Wschodu.

W listopadzie zeszłego roku Rosja zawarła kontrakt z Chinami na 24 myśliwce Su-35, o wartości 2 mld dolarów. Egipt podpisał umowę z Rosją na dostawy ciężkich śmigłowców bojowych Ka-52 i zapowiadał kupno około 50 maszyn MiG19M/M2. Jak pisał w lutym rządowy dziennik, rosyjskie Su-30SM już trafiły do Kazachstanu, a mają trafić do Armenii i na Białoruś.

Rosyjskie zestawy rakietowe kupuje Brazylia; w styczniu br. została tam dostarczona partia systemów rakietowych Igła-S. Kontrakt na ich dostawę Brazylia zawarła z rosyjskim Rosoboroneksportem w 2014 roku. Podczas wizyt przedstawicieli Iranu w Moskwie wśród tematów rozmów są - według rosyjskich mediów - możliwe transakcje zbrojeniowe.

(PAP)

Czyta także: Niemcy nie chcą wzmocnienia obecności wojsk NATO w Polsce

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze