Informacje

Fot. Freeimages/marcin krawczyk
Fot. Freeimages/marcin krawczyk

Bank jednego z najbogatszych Polaków musi oddać pieniądze swoim klientom

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lipca 2016, 15:58

  • 1
  • Powiększ tekst

Getin Noble Bank – bank należący do Leszka Czarneckiego, jednego z najbogatszych Polaków – odda klientom niezasadnie pobraną opłatę za prowadzenie rachunku wraz z odsetkami – zdecydował prezes UOKiK-u.

Wątpliwości Prezesa UOKiK wzbudziło pobieranie przez Getin Noble Bank opłaty za prowadzenie rachunku od kilku do kilkunastu miesięcy łącznie zamiast po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte jeszcze pod koniec 2014 roku, na podstawie doniesień medialnych

Getin Noble Bank, w przypadku braku określonych wpływów na konto, powinien obciążać konsumenta kosztami po upływie każdego miesiąca rozliczeniowego. Zamiast tego bank pobrał opłatę łączną, często za kilka lub nawet kilkanaście miesięcy, od konsumentów, którzy od maja 2012 do sierpnia 2013 roku nie zapewnili comiesięcznych wpłat na rachunek. Jak przeanalizował Urząd, takie działanie jest niezgodne z umowami rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

– Bank miał prawo do obciążania konsumentów opłatą, gdy nie zapewnili odpowiednich środków na rachunku, jednak wykorzystał swoją silniejszą pozycję, pobierając ją za kilka lub kilkanaście miesięcy. Klienci ponieśli koszty, których mogliby uniknąć. Skutki tej praktyki zostaną jednak usunięte – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Oznacza to, że Getin Noble Bank odda klientom pobrane opłaty wraz z odsetkami oraz poinformuje ich o rozstrzygnięciu Urzędu.

/UOKiK

>> Czytaj również: Tesco zamyka sklepy w Polsce i zwalnia pracowników

Powiązane tematy

Komentarze