Informacje

Prezydent RP Andrzej Duda, podczas konferencji prasowej na zakończenie drugiego, ostatniego dnia szczytu NATO, fot. PAP/Radek Pietruszka (2), PAP/Marcin Obara
Prezydent RP Andrzej Duda, podczas konferencji prasowej na zakończenie drugiego, ostatniego dnia szczytu NATO, fot. PAP/Radek Pietruszka (2), PAP/Marcin Obara

Szczyt NATO - Prezydent Duda: "sukces Polski i Sojuszu". Szef NATO: „wyśmienita organizacja wydarzenia”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 lipca 2016, 20:54

    Aktualizacja: 9 lipca 2016, 21:02

  • 0
  • Powiększ tekst

W sobotę późnym popołudniem zakończył się w Warszawie szczyt NATO. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg kończąc obrady. podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za "wyśmienitą organizację" tego wydarzenia, a uczestnikom za dyskusję i prace. „NATO i Polska odniosły sukces na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie; jego konkluzje są korzystne zarówno dla naszego kraju, jak i NATO” - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

tytuł

"Właśnie zakończyliśmy szczyt. Niewątpliwie pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone" – powiedział na konferencji prasowej Jens Stoltenberg, dziękując za obrady i prowadzone podczas wydarzenia prace. Uznał warszawski szczyt za bardzo udany, bo merytoryczny. "To szczyt historyczny, ponieważ występuje w okresie decydującym dla naszego bezpieczeństwa" – podkreślił sekretarz generalny NATO.

"To były negocjacje, które trwały bardzo długo i można dzisiaj powiedzieć, że NATO odniosło sukces na tym szczycie i Polska odniosła sukces na tym szczycie jako członek Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział prezydent Andrzej Duda na sobotnim briefingu prasowym podsumowującym spotkanie przywódców państw NATO.

tytuł

Zaznaczył, że jego uczestnicy prowadzili "długie dyskusje, ale ostatecznie podjęte konkluzje są korzystne i dla Sojuszu, i dla Polski". Duda wyraził satysfakcję z tego, że udało się zrealizować zamierzenia, które on jako prezydent, jak również jego współpracownicy - minister w Kancelarii Prezydenckiej Krzysztof Szczerski i szef BBN Paweł Soloch - postawili na początku.

Jego zdaniem, zakończony w sobotę szczyt oznacza także "realną odpowiedź" na zmieniające się środowisko bezpieczeństwa w Europie i dostosowuje do tych zmian działania NATO. "Dla nas bezpośrednio, dla nas Polaków, dla Polski oznacza to przede wszystkim wzmocnioną obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na naszym terenie" - zaznaczył prezydent.

O decyzjach szczytu NATO dotyczących Polski czytaj tutaj:

Tysiąc żołnierzy NATO, w tym Amerykanie, będzie stacjonować w Polsce i państwach bałtyckich

Kilka lokalizacji w „Polsce północno-wschodniej” na bazy dla sił US Army

Jak dodał, zgodnie z postanowieniami szczytu Polska będzie miała na swym terytorium "realną siłę sojuszniczą", która będzie w każdej chwili gotowa do ochrony terytorium Polski, gdyby powstało jakiekolwiek zagrożenie. Zaznaczył, że z punktu widzenia Polski jest to "realny zysk", jaki otrzymuje w związku ze szczytem.

Duda podkreślił, że warszawski szczyt NATO jednoznacznie pokazał jedność, spójność i solidarność Sojuszu. "Szczyt zakończył się podjęciem bardzo ważnych decyzji, niektórzy nawet mówią, że decyzji, które mają znaczenie historyczne" - powiedział prezydent.

Prezydent podziękował wszystkim przywódcom, którzy przyjechali do Warszawy; szczególne wyrazy wdzięczności skierował pod adresem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i jego współpracowników.

Jak dodał, w jego ocenie szczyt przeszedł dobrze pod każdym względem. Jak mówił, odebrał wiele gratulacji od przywódców, za sposób zorganizowania szczytu i jego przebieg. Prezydent podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania i organizację szczytu; dziękował też warszawiakom za tolerancję i wyrozumiałość, z jaką przyjęli utrudnienia związane ze szczytem.

Według prezydenta Polska i jej stolica zaprezentowały się w czasie szczytu "w sposób niezwykle godny"; jako państwo, które potrafi zorganizować "wielką międzynarodową imprezę, potrafi zapewnić bezpieczeństwo, sprawną komunikację" oraz "bardzo nowoczesne i estetyczne warunki pracy".

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze