Informacje

fot. Foter.com/AK Rockefeller/CC BY-SA
fot. Foter.com/AK Rockefeller/CC BY-SA

Komisarz UE do Chin: chcecie rozmów o wolnym handlu? Najpierw przestańcie dyskryminować unijne firmy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 lipca 2016, 11:12

  • 0
  • Powiększ tekst

Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem oświadczyła w Pekinie, że Chiny muszą przyznać firmom europejskim taki sam dostęp do rynku, jaki firmy chińskie mają w Europie, by mogły się rozpocząć rozmowy ws. dwustronnej umowy o wolnym handlu.

Przemawiając na jednej z pekińskich uczelni Malmstroem podkreśliła, że UE popiera dążenie Chin do bardziej prorynkowej gospodarki, co Pekin obiecał w 2013 roku, ale że na razie nie widać w tej dziedzinie zbyt wielu postępów.

Unijna komisarz zwróciła uwagę m.in. na kwestię ochrony własności intelektualnej w Chinach oraz oświadczyła, że dyskryminowanie firm z UE w Państwie Środka "pozostaje faktem".

Malmstroem mówiła też o "krokach wstecz" w Chinach w zakresie praw dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz działalności organizacji pozarządowych, a także w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Wskazywała, że utrzymują się obawy dotyczące "przewidywalności i przejrzystości systemu prawnego i systemu nadzoru". "Przejście Chin do następnej fazy rozwoju wymaga, by częścią tego procesu były rządy prawa" - powiedziała.

Komisarz podkreśliła, że długofalowym celem UE jest zawarcie z Chinami umowy o wolnym handlu, ale że najpierw potrzebne jest negocjowane obecnie porozumienie ws. inwestycji, które określi m.in. kwestię dostępu do rynku. Mówiła w tym kontekście o potrzebie stworzenia firmom bardziej wyrównanych szans i zaznaczyła, że dopóki to nie nastąpi, "bardzo trudno będzie przystąpić do konkretnych negocjacji ws. wolnego handlu".

Malmstroem wypowiedziała się na pekińskim University of International Business and Economics w przededniu szczytu Chiny-UE, który odbędzie się we wtorek i w środę.

(PAP)

Czytaj także: Wygląda na to, że Polska została wybrana przez Chiny jako główny partner w Europie Środkowo-Wschodniej

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze