Informacje

Fot. Freeimages/Csaba Moldovan
Fot. Freeimages/Csaba Moldovan

Rekordowa wymiana handlowa Polski i Węgier

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 sierpnia 2016, 11:51

  • 0
  • Powiększ tekst

8 miliardów euro – tyle pod względem finansowym w 2015 roku wyniosła wymiana handlowa Polski z Węgrami. To rekordowy wynik. I wiele wskazuje na to, że w tym roku podobna tendencja może zostać utrzymana.

Polska jest obecnie czwartym pod względem ważności partnerem handlowym dla Węgrów. Według różnych statystyk (polskie i węgierskie nieznacznie się w tej kwestii różnią) nasza wspólna wymiana handlowa wyniosła w 2015 roku rekordowe 8 mld euro.

Z danych przedstawionych przez Edytę Janus, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji ambasady RP, wymiana handlowa Polski i Węgier wzrosła w 2015 roku o 7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Nasza nadwyżka w handlu z Węgrami wyniosła 1,1 mld euro.

Rok 2015 był rekordowy, ale bieżący wcale nie musi być gorszy – dane z pierwszych 5 miesięcy bieżącego roku potwierdzają bowiem utrzymanie się tendencji wzrostowej w wymianie handlowej Polski i Węgier.

Polskie firmy do Węgier najczęściej eksportują urządzenia mechaniczne i elektryczne (1,3 mld euro), pojazdy (753 mln euro) i wyroby z metali nieszlachetnych (659 mln euro). Do Węgier często trafiają również nasze artykuły spożywcze, tworzywa sztuczne i napoje alkoholowe i bezalkoholowe.

Z drugiej strony – Węgrzy najczęściej eksportują do Polski maszyny i urządzenia mechaniczne i tworzywa sztuczne.

/mk /bankier.pl

>> Czytaj również: Chiny oburzone nieufnością Wielkiej Brytanii wobec chińskich inwestycji

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze