Informacje

W stadninie w Janowie Podlaskim od piątku trwa Święto Konia Arabskiego. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie 47. Aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi Pride of Poland, fot. PAP/Wojciech Pacewicz (4)
W stadninie w Janowie Podlaskim od piątku trwa Święto Konia Arabskiego. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie 47. Aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi Pride of Poland, fot. PAP/Wojciech Pacewicz (4)

Janów Podlaski: 1,27 mln euro za konie arabskie na aukcji Pride of Poland

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 sierpnia 2016, 15:09

    Aktualizacja: 15 sierpnia 2016, 00:06

  • 0
  • Powiększ tekst

9-letni siwy ogier Albano ze stadniny w Janowie Podlaskim został uznany w niedzielę za najlepszego konia 38. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Patronat honorowy nad pokazem objął prezydent Andrzej Duda. Pokaz odbywał się w ramach Święta Konia Arabskiego trwającego od piątku w stadninie w Janowie Podlaskim. Trwa aukcja koni arabskich z polskich stadnin Pride of Poland

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zapewnił, że rząd będzie wspierał hodowlę koni arabskich w Polsce. "Rząd musi wspierać, czy też zajmować się rozwojem hodowli koni w Polsce, bo to jest obszar, w którym mamy wielowiekowe tradycje i jest to bardzo ważne z punktu widzenia promocji Polski. Stawiamy na dalszy rozwój hodowli koni arabskich" - powiedział Jurgiel dziennikarzom po zakończeniu pokazu.

Zapowiedział, że do końca roku specjalnie powołany zespół opracuje priorytety strategii rozwoju hodowli koni w Polsce. Rozważane jest m.in. przekształcenie stadnin - które obecnie są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością - w jednostki państwowe. "Szukamy innej formy organizacyjnej, tak aby w przypadku zagrożenia czy braku płynności finansowej państwo mogło podejmować interwencję" - powiedział minister.

O niedawnych wydarzeniach w polskich stadninach czytaj tutaj:

Stadnina w Janowie Podlaskim pod specjalnym nadzorem, ale śledztwo pójdzie normalnym torem

Konie w Janowie zostały otrute. Prezes stadniny podał się do dymisji

Czy w tym roku odbędzie się słynna na cały świat aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim?

"Chcemy też przywrócić tym spółkom, stadninom, możliwość otrzymania środków z płatności obszarowych. Poprzedni rząd ograniczył je do 150 tys. euro, czyli to, co przysługiwało w płatnościach obszarowych powyżej 150 tys. euro, to nie jest przekazywane spółkom" - zaznaczył.

tytuł

Czempionką Polski klaczy młodszych została dwuletnia siwa Prunella ze stadniny w Janowie Podlaskim, zaś klaczy starszych - siedmioletnia kasztanowata Palatina, własność spółki Parys, wyhodowana w Janowie Podlaskim. Tytuł czempiona Polski ogierów młodszych zdobył dwuletni siwy Fuerte z hodowli prywatnej. Jego właścicielem jest Sami Ben Saad, a hodowcą - Jan Dobrzyński.

Tytuł najlepszego konia wyścigowego pokazu przyznano pięcioletniej siwej klaczy Grań, której hodowcą i właścicielką jest Agnieszka Wójtowicz.

tytuł

Do tegorocznego narodowego pokazu zgłoszono 140 koni z polskich stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce oraz hodowli prywatnych. Celem pokazu jest wyłonienie najwybitniejszych arabów. To najlepsze konie pokazowe, które jeżdżą po całym świecie i podziwiane są na najbardziej prestiżowych wystawach. Zdobycie tytułu w Janowie Podlaskim jest przepustką do osiągania światowych laurów. Konie arabskie hodowane w Polsce należą do światowej czołówki.

tytuł

Sukces aukcji Pride of Poland

Szesnaście koni za łączną kwotę 1 mln 271 tys. euro sprzedano w niedzielę na aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Za najwyższą cenę 300 tys. euro sprzedana została klacz Sefora, która wylicytował nabywca z Kataru.

"Jak na obecną chwilę, ten kryzys naftowy i na to, co się wokół aukcji działo, kwota 1 mln 271 tys. euro jest satysfakcjonująca" - powiedział wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Karol Tylenda.

Dodał, że w poniedziałek będą jeszcze sprzedawane konie na Aukcji Letniej. Wystawione zostało na nią 25 klaczy. "Zobaczymy, jak zakończy się suma dwóch dni aukcyjnych" - zaznaczył.

Na aukcji Pride of Poland wystawiono 30 klaczy i jednego ogiera - ze stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz z hodowli prywatnych. 15 koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych. "Na siłę żadnych koni nie sprzedawaliśmy. Postawiliśmy sobie pewne minima, które chcieliśmy osiągnąć; tak, że nie była to wyprzedaż dóbr narodowych, tylko aukcja, którą Państwo i społeczeństwo ocenią" - zaznaczył.

Dodał, że wadium przed aukcją wpłaciło 44 kupców. "To jest dosyć dużo w porównaniu z latami ubiegłymi. To raczej górna półka zainteresowanych kupnem koni" - dodał Tylenda.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze