Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Okienko transferowe ZUS - znamy wyniki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 września 2016, 09:35

  • 2
  • Powiększ tekst

Blisko 160 tys. oświadczeń wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w trakcie tzw. okienka transferowego ZUS-OFE. Miesięczna kwota składek, o których przez cztery miesiące zdecydowali uczestnicy II filaru to niecałe 10 mln zł.

W ramach trwającego od 1 kwietnia do 31 lipca okienka transferowego członkowie otwartych funduszy emerytalnych i osoby posiadające subkonto w ZUS, decydowali o miejscu przeznaczenie drugofilarowej składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. Mogli ją przekierować właśnie na subkonto w ZUS lub na konto w OFE. Oświadczenie w tej sprawie złożyło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 158 251 osób. Z tej liczby ok. 18 proc. deklaracji zostało odrzuconych z uwagi na fakt, że osoba składająca deklaracje nie była do tego uprawnienia m.in. z powodu osiągnięcia wieku, w którym do emerytury brakuje maksymalnie 10 lat. Osoby, które osiągają wiek, w którym do emerytury brakuje właśnie 10 lat lub mniej, mają bowiem systematycznie przelewane składki z konta w OFE na subkonto w ZUS. W odniesieniu do części oświadczeń, z uwagi na błędy, nadal prowadzone jest postepowanie wyjaśniające. Z pozostałych osób składających oświadczenia 88,5 tys. zdecydowało się na przekazywanie części swojej składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego zaś 9,1 tys. zadeklarowało przelew całości składek do ZUS. Najintensywniejszym tygodniem w składaniu oświadczeń okazał się być tydzień między 25 a 31 lipca kiedy to wpłynęło do ZUS blisko 30 tys. formularzy. Najwięcej oświadczeń, bo 8,2 tys. złożyli klienci Oddziału ZUS w Gdańsku. Ponad 70 proc. dokumentów to deklaracje osób w wieku między 30 a 49 lat, a 52 proc. to deklaracje mężczyzn.

Pierwsze drugofilarowe składki, które były księgowane w oparciu o złożone oświadczenia dotyczą lipca. I tak zgodnie ze złożonymi w okienku transferowym deklaracjami klientów do OFE, za lipiec, ZUS przelał 7 mln zł. Na subkontach w Zakładzie zostało natomiast zapisane 2,7 mln zł zadeklarowanych w okienku składek.

Kolejne okienko transferowe ZUS-OFE za cztery lata, od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Wojciech Andrusiewicz

Rzecznik Prasowy ZUS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze