Informacje

Moody's: postępowanie KE ws. podatku handlowego może mieć wpływ na wiarygodność kredytową Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 września 2016, 23:03

  • Powiększ tekst

Postępowanie Komisji Europejskiej ws. polskiego podatku handlowego redukuje przychody budżetowe - oceniła agencja ratingowa Moody's. Wskazała, że zawieszenie tego podatku zmusi polski rząd do poszukiwania alternatywnych przychodów.

Agencja Moody's oceniła, że postępowania KE może mieć negatywny wpływ na ocenę wiarygodności kredytowej (z ang. credit negative), "ponieważ zawieszenie podatku handlowego zmusi rząd do poszukiwania alternatywnych przychodów, by uniknąć przekroczenia unijnego limitu deficytu na poziomie 3 proc. PKB w następnym roku".

"Dodatkowo, sprawa zwiększa napięcia z Unią Europejską i zwiększa prawdopodobieństwo sankcji przeciwko Polsce, które by bardziej nadszarpnęły klimat inwestycyjny kraju" - czytamy w komentarzu agencji z 26 września.

Moody's podkreśla, że chociaż zaaprobowany przez rząd budżet na 2017 rok wskazuje deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 2,9 proc. PKB, to spodziewa się, że "polski deficyt prawdodopodobnie przekroczy 3 proc. PKB".

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września. Wprowadziła ona dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł. Według założeń rządu w przyszłym roku podatek ten miał przynieść 1,6 miliarda złotych wpływów.

Komisja Europejska 19 września wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

KE wydała też nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli. Następnego dnia ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że resort finansów zawiesi pobór podatku od handlu detalicznego w obecnej formie. Zapowiedział przedstawienie projektu ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły, który miałby obowiązywać 1 stycznia 2017 r.

PAP, sek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych