Informacje

Debata Trump-Clinton, fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Debata Trump-Clinton, fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Republikanie zdają się opuszczać Donalda Trumpa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 października 2016, 22:24

  • 5
  • Powiększ tekst

Po ostatnich skandalach z Donaldem Trumpem i jego niedzielnej debacie z Hillary Clinton, Partia Republikańska zdaje się opuszczać swego kandydata na prezydenta USA. Jej przywódcy skupiają się na wyborach do Kongresu.

W poniedziałek republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan powiedział, że "nie będzie bronił Trumpa", ani prowadził z nim kampanii przed wyborami. Na telekonferencji tego dnia oświadczył, że "będzie prowadził kampanię tylko o miejsca w Izbie Reprezentantów i promował nasz program".

Także lider republikańskiej większości w Izbie Kevin McCarthy wezwał kongresmenów, aby skupili się na walce o własną reelekcję. W praktyce oznacza to zwykle, że członkowie Kongresu nie występują razem z kandydatem do Białego Domu na wiecach, a kierownictwo partii wspomaga finansowo ich batalię o reelekcję.

Republikanie dominują obecnie w obu izbach Kongresu: w Senacie, gdzie mają przewagę w stosunku 54 do 44 miejsc nad Demokratami, i w Izbie Reprezentantów, gdzie przeważają większością 247 do 186 mandatów.

Przewiduje się jednak, że następujący ostatnio spadek poparcia dla Trumpa może skłonić wielu niezdecydowanych wyborców do głosowania na demokratycznych kandydatów do Kongresu. Przywódcy GOP obawiają się przejęcia tam większości przez Demokratów.

Według sondażu telewizji NBC po ujawnieniu taśm z rozmowami Trumpa, gdzie w wulgarnych słowach chełpi się on swymi podbojami seksualnymi, gdyby wybory odbyły się dzisiaj, demokratyczna kandydatka Hilary Clinton wygrałaby wybory z przewagą 11 punktów procentowych.

Kilka dni wcześniej Clinton prowadziła różnicą tylko 4-5 procent. Podobny trend zarysował się w innych sondażach. W poniedziałek ośrodek badania opinii Reuters/Ipsos opublikował wyniki analizy prawdopodobnego głosowania w poszczególnych stanach. Na jej podstawie ocenia się, że Hillary ma już 95 procent szans na osiągnięcie w wyborach minimum 270 głosów elektorskich potrzebnych do zdobycia prezydentury.

Jeszcze w połowie września, przed pierwszą debatą telewizyjną obojga kandydatów, prawdopodobieństwo wygranej Clinton szacowano na 60 procent, a pod koniec września, po tej debacie - przegranej zdecydowanie przez Trumpa - na 85-90 procent. Niedzielna debata prawdopodobnie zahamowała spadkowy trend poparcia dla Trumpa, ale go nie odwróciła - jej wynik oceniano na ogół na remis.

W poniedziałek szefowa sztabu kampanii Trumpa Kellyanne Conway zaatakowała republikańskich członków Kongresu za porzucanie kandydata GOP. Republikanie ci potępiają jego skandalizujące wypowiedzi z nagrań. Conway zarzuciła im hipokryzję mówiąc w wywiadzie dla telewizji MSNBC, że "niektórzy z nich" sami molestowali seksualnie kobiety.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP), sek

Powiązane tematy

Komentarze