Informacje

W środku laureaci głównych nagród Henryk Baniowski CIO Alior Banku i Dariusz Jankowski, Dyrektor IT Proama, z lewej Maciej Goniszewski, z prawej Adam Matyaszek, prezes zarządu Wincor Nixdorf w Polsce. Fot. Jarosław Brożek/ Elite Studio
W środku laureaci głównych nagród Henryk Baniowski CIO Alior Banku i Dariusz Jankowski, Dyrektor IT Proama, z lewej Maciej Goniszewski, z prawej Adam Matyaszek, prezes zarządu Wincor Nixdorf w Polsce. Fot. Jarosław Brożek/ Elite Studio

Nagrody dla najbardziej innowacyjnych banków i ubezpieczycieli

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 marca 2013, 14:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Alior Bank i Proama to zdobywcy głównych nagród 11 edycji konkursu Gazety Bankowej: Lider Informatyki Instytucji Finansowych 2012. Laureaci zostali ogłoszeni na Gali Technologicznej w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Gala Technologiczna zebrała jak co roku ponad dwustu menedżerów ze świata finansów i firm informatycznych. Ci pierwsi oczekiwali na rozstrzygnięcie konkursu Lider Informatyki Instytucji Finansowych – czyli, która z firm ubezpieczeniowych i banków działających na polskich rynku wdrożyła w ocenie jury w minionym roku najbardziej zaawansowane rozwiązania sprawiające, że ich klienci uzyskali dostęp do lepszej, bardziej atrakcyjnej i kompleksowej usługi. Przedstawiciele firm IT oczekiwali w napięciu na wręczenie tytułów „Hit Roku 2013 dla instytucji finansowych”, czyli nagród dla najbardziej interesujących rozwiązań technologicznych, które dopiero mogą być wdrożone przez banki i ubezpieczycieli.

- Od kilku miesięcy słyszymy, a bieżące dane to potwierdzają, że nie jest to rok szczęśliwy dla gospodarki. Daje się to zauważyć też w proporcji zgłoszeń, które spłynęły na nasze konkursy. Otrzymaliśmy rekordową ilość zgłoszeń do konkursu oceniającego rozwiązania już wdrożone – czyli finansowanych z rekordowych zysków jakie instytucje finansowe osiągnęły w 2010 i 2011 roku. Do konkursu oceniającego nowe rozwiązania, które dopiero będą wdrażane, otrzymaliśmy natomiast mniej zgłoszeń niż w minionych latach – zapowiadał Maciej Goniszewski, redaktor naczelny Gazety Bankowej i wGospodarce.pl. - Nie wierzę, że twórcom nowych technologii, kończy się inwencja i teraz nie będą już powstawały coraz to bardziej zaawansowane telefony, bankomaty, oddziały bankowe i aplikacje do obsługi produktów finansowych. Mniejsza niż w minionych latach liczba zgłoszeń do konkursu Hit 2013 wynika według mnie jedynie z chwilowego ograniczenia budżetów na badania i nowe wdrożenia przez firmy IT, które obawiają się przeinwestować w niepewnych czasach. Z drugiej strony może tak były pochłonięte wdrażaniem tego co wcześniej stworzyły, że nie było potrzeby występowaniem z jeszcze nowszymi rozwiązaniami.

Wręczanie nagród rozpoczęło się od konkursu Hit Roku 2013. Tytuł Hit Roku 2013 otrzymały: Asset Management System firmy Bonair SA, Aplikacje Analityczne Oracle Financial Services firmy Oracle Polska i Active Forms firmy e-point SA.

Po krótkim występie Magdy Steczkowskiej rozpoczęło się przyznawanie nagród w konkursie Lider Informatyki Instytucji Finansowych. Statuetki liderów w poszczególnych kategoriach trafiły do PKO Bank Polski za projekt „Obsługa masowych świadczeń”, Banku Spółdzielczego we Wschowie za rozwiązanie Netteam BANK oraz do Alior Banku za Alior Sync.

Na zakończenie zostały wręczone najważniejsze nagrody, przyznawane za całokształt innowacji technologicznej, jaką reprezentują instytucje finansowe. Nagrodę główną w sektorze bankowym i tytuł Bankowy Lider Informatyki 2012 otrzymał Alior Bank. Nagrodę główną w sektorze ubezpieczeniowym i tytuł Ubezpieczeniowy Lider Informatyki 2012 przyznano firmie Proama.

- Jesteśmy niezmiernie dumni, że otrzymaliśmy tak ważną dla środowiska finansowego nagrodę technologiczną już po pierwszym roku komercyjnej działalności – powiedział Dariusz Jankowski, Dyrektor IT w Proama.– Jest to zasługa wszystkich naszych pracowników oraz efekt ścisłej współpracy biznesu i zespołu IT. To dopiero początek naszej drogi, a ta statuetka będzie dla nas dodatkową motywacją, by ciągle udoskonalać nasze rozwiązania.

Po emocjach związanych z ogłoszeniem zwycięzców i wręczeniu nagród goście wysłuchali koncertu Magdy Steczkowskiej, a nawet mieli okazję wystąpić razem z artystką na scenie. Z możliwości tej skorzystał Wojciech Pietroń, kierownik Zespołu Rozwoju Aplikacji Bazodanowych, Proama który zaśpiewał razem z piosenkarką utwór z repertuaru Kabaretu Starszych Panów „Na całej połaci śnieg”.

Przed zakończeniem tej części wieczoru i rozpoczęciem części nieoficjalnej, podczas, której przy dobrym winie i smacznym poczęstunku goście mieli okazję do rozmów kuluarowych, Agnieszka Oszczyk, reporterka gdańskiego ośrodka TVP przekazała zgromadzonym niecodzienną informację.

- Proszę Państwa właśnie z Rzymu nadeszła informacja, że Konklawe wybrało nowego papieża. Ponieważ uczestniczymy w gali technologicznej po szczegóły odsyłam do Internetu.

Trzeci z lewej Andrzej Gibas, dyrektor sprzedaży firmy Oracle Polska, która za Aplikacje Analityczne Oracle Financial Services otrzymała Hit Roku 2013 dla instytucji finansowych w kategorii Rozwiązanie w otoczeniu przedstawicieli firm, które w tej kategorii otrzymały rekomendacje.