Informacje

Przedsiębiorcy o skarbówce: Skończcie z nieuczciwymi praktykami!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 listopada 2016, 13:52

  • 4
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Finansów musi zmienić swoje podejście do interpretacji podatkowych, a urzędy skarbowe muszą zaprzestać wieloletniego nieuzasadnionego wstrzymywania zwrotu podatku VAT - apeluje Zawiązek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

ZPP zaprezentował raport poświęcony "nieuczciwym praktykom resortu finansów i aparatu skarbowego", które wywołują problemy dla przedsiębiorców i przeszkadzają w budowaniu w Polsce przyjaznego otoczenia dla działalności gospodarczej. Dokument wskazuje na cztery sfery takich praktyk. Pierwsza dotyczy interpretacji przepisów podatkowych przez MF, druga zwrotów nadpłaconego podatku VAT, trzecia karuzel VAT-owskich, a czwarta obciążania przedsiębiorców kosztami walki z luką podatkową.

Autorzy raportu wskazali na przypadki zmiany interpretacji podatkowych i zmuszanie przedsiębiorców do płacenia według tych interpretacji wstecz, co niejednokrotnie powoduje ich bankructwo. Jakub Bińkowski z ZPP wskazywał podczas konferencji na opisany w raporcie przykład "fast foodów", które do niedawna stosowały stawkę VAT 5 proc., co było potwierdzone przez interpretacje indywidualne. Jednak 24 czerwca br. minister finansów wydał interpretację ogólną, według której "fast foody" muszą płacić stawkę 8 proc. W efekcie wiele z nich znalazło się w bardzo trudnej sytuacji, bo muszą zapłacić zaległości podatkowe wraz z odsetkami, co niejednokrotnie przekracza ich możliwości finansowe.

W sprawie zwrotu nadpłaconego podatku VAT - jak wynika z raportu - urzędy nie tylko nie dotrzymują terminu 60 dni, ale do zwrotów nie dochodzi nawet przez kilka lat. - W 2015 roku organy kontroli skarbowej wstrzymały zwroty podatku VAT na łączną kwotę prawie 168 mln zł, a w pierwszym półroczu roku 2016 wstrzymane zwroty opiewały już na kwotę ponad 266 mln zł - mówił Bińkowski.

Przedstawiciele ZPP krytykowali też postępowanie rządu w sprawie karuzel VAT-owskich. W raporcie znalazł się np. postulat wprowadzenia "odpowiednich procedur, po których spełnieniu podatnik miałby w świetle prawa pewność, że zawiera transakcje z uczciwym kontrahentem". - W ten sposób, spełniając ten wyznaczony przez ustawodawcę katalog, istniałoby domniemanie podjęcia należytej staranności przez podatnika i uwolniłby się on od odpowiedzialności za udział w przestępstwie - głosi raport.

Inna propozycja ZPP to wprowadzenie "split-payment" (mechanizm podzielonej płatności), polegający np. na wpłacie podatku na osobne konto.

Przedsiębiorcy ponoszą też - jak wynika z raportu - nadmierne koszty walki z luką podatkową, m.in. w wyniku istnienia mechanizmu tzw. solidarnej odpowiedzialności.

Ponadto, przedstawiciele ZPP uważają, że karanie wysokimi karami więzienia za przestępstwa podatkowe nie będzie spełniać swojej funkcji, bo za przestępstwa gospodarcze powinny być kary finansowe.

Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak przyznał, że napiętnowane w raporcie praktyki MF są "stare i zakorzenione". - Przez ostatni rok nie zostały jednak wyeliminowane i są kontynuowane – zaznaczył. - A to buduje negatywne relacje między przedsiębiorcami a państwem - dodał.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze