Informacje

1,63 mld zł zysku PGNiG po III kwartale

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 listopada 2016, 18:06

    Aktualizacja: 10 listopada 2016, 11:39

  • 0
  • Powiększ tekst

Grupa Kapitałowa PGNiG po trzech kwartałach 2016 r. osiągnęła 23,05 mld zł przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż gazu ziemnego wzrosła o 3 proc., a dystrybucja o 7 proc. Wzrosły również przychody ze sprzedaży ciepła. Minione 9 miesięcy 2016 r. przyniosło nowe kontrakty i wzmocnienie segmentu ciepłowniczego.

Zysk netto Grupy wyniósł 1,63 mld zł, co dało 25 proc. mniejszy wynik niż w analogicznym okresie 2015 roku. Grupa Kapitałowa PGNiG zanotowała spadek EBITDA o 20 proc. w porównaniu z 9 miesiącami 2015 roku (z 5,31 mld zł do 4,27 mld zł) oraz niższe o 14 proc. przychody ze sprzedaży. W poszczególnych segmentach osiągnięto następujące wyniki:

  • Obrót i Magazynowanie po III kwartałach 2016 r. pod względem EBITDA - 761 mln zł (w zeszłym roku w tym samym okresie 758 mln zł). Niższe koszty operacyjne były związane ze spadkiem cen rynkowych węglowodorów i kosztów pozyskania gazu z importu, w ostatnim roku kilkukrotnie obniżano taryfy na sprzedaż gazu. Sprzedaż gazu natomiast wzrosła o 0,5 mld m3.

  • W segmencie Dystrybucja wynik zwiększył się o 11 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, przynosząc 1,28 mld zł (z amortyzacją 1,97 mld zł, czyli o 8 proc. więcej niż w 2015).

  • W wyniku nowo nabytych spółek ich konsolidacji i m.in. zwiększonych przychodów ze sprzedaży segment Wytwarzanie za III kw. 2016 roku mógł pochwalić się wynikiem 301 mln zł (co stanowiło o 119 mln zł więcej niż w ubiegłym roku).

Wyniki w zakresie Poszukiwania i Wydobycia wypracowane zostały na poziomie: wynik operacyjny po III kw. 2016 r. wyniósł - 179 mln zł, EBITDA - 990 mln zł, a to dało spadki o 86 proc. i 57 proc. w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku.

Z ważniejszych działań podjętych przez spółkę w tym roku można wymienić m.in. kupno przez PGNiG TERMIKA 100 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Jastrzębiu Zdroju, a w sierpniu br. PGNiG TERMIKA nabyła akcje Spółki Energetycznej Jastrzębie SA od Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. PGNIG S.A. przyjęła także w ramach kontraktu z Qatargas, 6 dostaw skroplonego gazu do Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Obecnie prowadzone są rozmowy o dostawach gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego z wykorzystaniem planowanego połączenia gazociągowego Norwegia-Dania Polska. Spółka oczekuje rozpoczęcia przez operatorów gazociągów i rezerwowania mocy przesyłowych w tym połączeniu w pierwszym kwartale 2017 r. Eksportowano także gaz na Ukrainę, a od maja 2016 roku trwa trzeci odwiert na złożu Rehman w Pakistanie, którego zadaniem jest zwiększenie produkcji gazu ziemnego. W listopadzie 2016 roku PGNiG SA podpisała również list intencyjny z National Iranian Oil Company w sprawie współpracy przy eksploatacji złoża ropy naftowej, w ramach której PGNiG przeprowadzi analizę geologiczno-złożową na złożu Soumar.

Spółka w ramach oddania czci powstańcom warszawskim za ich poświęcenie w walce za ojczyznę, w tym roku przygotowała dla nich specjalną ofertę i umożliwiła dofinansowanie w kwocie do 900 złotych rocznie do rachunków za gaz.

Nikola Bochyńska

Powiązane tematy

Komentarze