Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Oettinger: Dać szansę nowemu prezydentowi USA

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 listopada 2016, 10:00

    Aktualizacja: 10 listopada 2016, 10:01

  • 6
  • Powiększ tekst

Europa musi dać amerykańskiemu prezydentowi elektowi Donaldowi Trumpowi szansę kontynuowania partnerstwa transatlantyckiego - podkreślił dziś unijny komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, Niemiec Guenther Oettinger.

Wyraził też opinię, że pierwsze wypowiedzi Trumpa po zwycięstwie wyborczym były "przynajmniej mądre". "Oczywiście jesteśmy rozczarowani i zaskoczeni wynikiem (wyborów prezydenckich w USA), ale musimy go zaakceptować" - powiedział Oettinger niemieckiej rozgłośni Deutschlandfunk.

Dodał, że Europa powinna dać Trumpowi i jego "miejmy nadzieję profesjonalnej ekipie" szansę kontynuowania partnerstwa transatlantyckiego na podstawie wspólnych wartości.

Oettinger powiedział, że kampania wyborcza w USA charakteryzowała się "zajadłą retoryką, brakiem szacunku i kłamstwami". "Trzeba teraz zobaczyć, czy będzie nowy początek; pierwsze wypowiedzi Trumpa były przynajmniej mądre" - uznał niemiecki komisarz.

Zdaniem Oettingera po zwycięstwie Trumpa Europa nie może już liczyć na Amerykę tak bardzo jak wcześniej. "Europa musi dorosnąć. Czasy, kiedy mogliśmy się czuć jak młodszy brat USA, kiedy mogliśmy rosnąć w cieniu USA i w poczuciu bezpieczeństwa dzięki USA, należą do przeszłości" - mówił komisarz.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze