Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Prezydent Chin i prezydent elekt USA w rozmowie telefonicznej: Zamiast rywalizacji - współpraca?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 listopada 2016, 07:55

  • 1
  • Powiększ tekst

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w poniedziałek amerykańskiemu prezydentowi-elektowi Donaldowi Trumpowi podczas rozmowy telefonicznej, że współpraca jest jedynym możliwym rozwiązaniem w stosunkach dwustronnych - poinformowały chińskie media.

"Fakty dowodzą, że współpraca jest jedynym słusznym wyborem dla Chin i Stanów Zjednoczonych" - powiedział Xi Jinping Trumpowi w relacji chińskiej telewizji CCTV.

Chiński prezydent wyraził przekonanie, że "obie strony muszą wzmacniać współdziałanie, propagować rozwój gospodarczy obu krajów i wzrost światowej gospodarki, zapewnić aby narody USA i Chin uzyskiwały wymierne korzyści oraz działać na rzecz rozwoju stosunków dwustronnych".

Według CCTV, Trump powiedział Xi, że jest gotów współpracować z Chinami w celu wzmocnienia i rozwoju stosunków dwustronnych. Wyraził też przekonanie, że stosunki między obu krajami "bez wątpienia mogą osiągnąć wyższy poziom".

Reuter przypomina, że Trump ostro krytykował Chiny podczas kampanii wyborczej. Groził m. in. wprowadzeniem ceł w wysokości 45 proc. na importowane chińskie towary i zapowiadał, że pierwszego dnia urzędowania ogłosi, iż Chiny manipulują kursami walut.

Analitycy wskazują że Pekinowi zależy na ustabilizowaniu stosunków z Waszyngtonem wobec piętrzących się problemów, takich jak zwalniająca gospodarka, reformy wewnętrzne i perspektywa zmian na najwyższych szczeblach władzy.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze