Informacje

Prezydent Andrzej Duda  wystąpieniu do uczestników Kongresu 590, fot. PAP/Darek Delmanowicz (3)
Prezydent Andrzej Duda wystąpieniu do uczestników Kongresu 590, fot. PAP/Darek Delmanowicz (3)

Kongres 590: Najlepsze, bo polskie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 listopada 2016, 23:12

    Aktualizacja: 18 listopada 2016, 08:06

  • 0
  • Powiększ tekst

W Rzeszowie trwa pierwszy gospodarczy Kongres 590. Celem spotkania jest ustalenie planu działania, który ma uczynić polską gospodarkę konkurencyjną względem najbogatszych rynków świata. Kongres zbiega się z podsumowaniem 12 miesięcy pracy rządu Prawa i Sprawiedliwości i ma być początkiem nowego kursu gabinetu Beaty Szydło – odpowiedzialny rozwój będzie priorytetem prac ministrów w kolejnych miesiącach.

Premier Beata Szydło oraz prezydent Andrzej Duda postawili na polską wytwórczość. Chcą, aby nasze rodzime przedsiębiorstwa stanowiły kręgosłup gospodarki, żeby rozwijały się prężnie i stawały się międzynarodowymi czempionami. To element gospodarczego patriotyzmu i narodowej gospodarki.

tytuł

Pod rządami koalicji PO-PSL wizja budowania polskiej gospodarki była inna. Nie była tak ukierunkowana na wspieranie polskiej przedsiębiorczości, czyli to, co było ważne dla śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie była też ukierunkowana na wspieranie rozwoju równomiernego terytorialnie. Dlatego cieszę się, że widzimy się właśnie tutaj na Podkarpaciu. W okresie rządów naszych poprzedników w mediach mówiło się, że to jest „Polska B”. Jeżeli ktoś sądzi, że to jest Polska B to zapraszam tutaj, do Rzeszowa – zachęcał podczas otwarcia Kongresu 590 prezydent RP, Andrzej Duda.

»» Wystąpienie prezydenta Dudy na inauguracji Kongresu 590 czytaj tutaj:

Kongres 590 (WIDEO): Prezydent Andrzej Duda – budowa sprawnej i konkurencyjnej gospodarki jest jednym z najważniejszych zadań prezydenta i rządu

Rzeczywiście, Rzeszów ma się czym pochwalić. W ostatnich latach stolica Podkarpacia rozwinęła się infrastrukturalnie. Powstało m.in. okazałe centrum konferencyjne, w którym odbywa się Kongres 590.

Cieszę się, że to właśnie w naszym województwie odbywa się jedna z najważniejszych konferencji gospodarczych w naszym kraju – mówił Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego. – Nieprzypadkowo kongres, który ma popularyzować patriotyzm gospodarczy i polski przemysł odbywa się właśnie tu – stwierdził.

Stolica Podkarpacia na dwa dni stała się gospodarczym centrum naszego kraju. To właśnie tu zebrali się decydenci, eksperci i praktycy rynku, aby porozmawiać jak wspólnie budować silną gospodarkę opartą o własne zasoby. Bo przecież mamy solidną bazę do budowy. Polska bogata jest w surowce, w naszym kraju jest dużo prężnie rozwijających się firm, które mogą śmiało wyjść ze swoimi produktami na rynki światowe. Jest też sporo nowości. W naszym kraju powstaje coraz więcej start-upów, czyli niewielkich firm zajmujących rozwijaniem nowatorskich produktów, czy rozwiązań.

tytuł

Bardzo często mówi się, że Podkarpacie jest polską Bawarią. Moją ambicją jest to, że jak już będę kończyć kierowanie rządem mówiono „Bawaria? To takie niemieckie Podkarpacie” – stwierdziła z kolei premier Beata Szydło.

W pierwszy wieczór Kongresu odbyło się też uroczyste wręczenie nagrody prezydenta RP dla wyróżniających się podmiotów gospodarczych.

Bardzo serdecznie dziękuję przedsiębiorcom za ten wieloletni wysiłek. Oni są nie tylko solą tej ziemi, ale stali się też drzewami. Jak można powiedzieć biblijnie – przynoszą już owoce. A efektem tych owoców są nagrody, które dzisiaj wręczam – wyrażał uznanie dla rodzimych przedsiębiorców Andrzej Duda.

tytuł

Tegoroczna Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP dedykowana dla przedsiębiorcy została przyznana prof. Januszowi Filipiakowi, prezesowi zarządu spółki informatycznej Comarch, jednego z naszych najlepszych produktów eksportowych.

Pan profesor dodał swoje talenty naukowe do talentów biznesowych. To połączenie dorobku naukowego z późniejszym rozwojem biznesowym to nie tylko dorobek prof. Filipiaka. To jest również ogromny dorobek polskiej gospodarki – tłumaczył swój wybór prezydent Andrzej Duda.

»» Więcej o nagrodzie Prezydenta RP czytaj tutaj:

Kongres 590: Gospodarcza Nagroda Prezydenta Andrzeja Dudy

Kongres 590 to nie tylko przemowy i uroczystości. To także tysiące ważnych rozmów, podczas paneli dyskusyjnych i tych kuluarowych.

»» Wywiady z uczestnikami Kongresu 590 czytaj tutaj:

Kongres 590 (WIDEO): prof. Małgorzata Zaleska, prezes GPW „Kongres 590 może wpłynąć na warunki funkcjonowania polskich firm”

Kongres 590 (WIDEO): Tomasz Zaboklicki, prezes Pesa Bydgoszcz: Do niedawna byliśmy gospodarką usługobiorców

Kongres 590: Andrzej Sosnowski, prezes Kasy Stefczyka: od przeszło 20 lat promujemy patriotyzm gospodarczy

Kongres 590 (WIDEO): Jacek Karnowski, tygodnik „wSieci”: Wreszcie mówimy o konkretach, do tej pory były tylko zaklęcia

W trakcie oficjalnych debat poruszane są kwestie m.in. współpracy administracji państwowej z przedsiębiorcami tak, aby wspólnie budowali gospodarkę w sposób mądry i zrównoważony. Szczególnie istotne okazały się być kwestie związane z eksportem. Polscy przedsiębiorcy potrzebują wsparcia dyplomatycznego, z czym okazuje się nadal jest problem.

»» Relacje z paneli dyskusyjnych Kongresu 590 czytaj tutaj:

Kongres 590: Małe i średnie firmy: Jakie ryzyko finansowania?

Kongres 590: Cyfrowa przyszłość gospodarki

Kongres 590: Jak zawojować świat?

Drugiego dnia Kongresu ogłoszona będzie wypracowana w kierowanym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego resorcie rozwoju Konstytucja Biznesu. To ustawa mająca na celu poprawić relację przedsiębiorców i państwa, czyniąc prowadzenie firmy w Polsce łatwiejszym. Rządzący ufają, że dzięki temu nasi przedsiębiorcy będą mogli w mniejszym stopniu koncentrować się na biurokracji, a w większym na wypracowywaniu wartości i tworzeniu dobrej jakości miejsc pracy.

Maria Szurowska

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze