Informacje

8 mld zł na transport w Polsce. Najwięcej dostaną koleje

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 22 listopada 2016
  • 14:16
  • 1
  • Tagi: biznes dofinansowanie inwestycji Komisja Europejska transport
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska przekazała Polsce podpisane umowy o dofinansowanie 16 inwestycji transportowych. Wsparcie wyniesie ponad 8 mld zł.

Inwestycje będą lub są już realizowane przez spółki sektora kolejowego, drogowego, morskiego i lotniczego. Środki pochodzą z unijnego programu wsparcia CEF (Connecting Europe Facility). W jego ramach Polsce na lata 2014-2020 przyznano 4 mld 140 mln euro.

Z tego udało się już zakontraktować - łącznie z tymi umowami, które dzisiaj zostały wręczone - 93 proc., czyli kwotę ok. 3,8 mld euro - mówił we wtorek wiceminister Witold Słowik.

Największe wsparcie, aż 1,6 mld euro, otrzyma PKP PLK, która zrealizuje 10 projektów. Zmodernizuje linię kolejową E 30 na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków (410 mln euro), linię E 75 na odcinku Czyżew-Białystok (303 mln euro), linię E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy-Rudzice, w tym dobuduje tory linii aglomeracyjnej (320 mln euro). Przewidziano ponadto prace na odcinku Łódź Kaliska-Zduńska Wola-Ostrów Wlkp. (73 mln euro), poprawę dostępu kolejowego do portu w Gdańsku (116 mln euro), prace na linii E 20 na odcinku Siedlce-Terespol (110 mln euro), elektryfikację linii kolejowej między Węglińcem a Zgorzelcem (19 mln euro), poprawę dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni (162 mln euro), prace na odcinkach Będzin-Katowice-Tychy-Czechowice Dziedzice-Zebrzydowice, wraz z zabudową ERTMS na odcinku do Zawiercia (7,6 mln euro), a także poprawę dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu (122 mln euro).

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) otrzyma wsparcie w wysokości 123 mln euro na Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T.

UE wesprze też projekty Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. Zaplanowano modernizację toru wodnego, rozbudowę nabrzeży oraz poprawę warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym (94 mln euro), rozbudowę i modernizację sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym (24 mln euro). Oprócz tego, wraz z władzami Gdańska, przewidziano 0,5 mln euro na przygotowanie dokumentacji dla rozbudowy i modernizacji węzłów drogowo-kolejowych w Porcie Gdańsk.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otrzyma pomoc w wysokości 3 mln euro na system zarządzania ruchem lotniczym SESAR. Spółka CARGOTOR dostanie zaś 3,2 mln euro na modernizację infrastruktury kolejowej w terminalu przeładunkowym Małaszewicze.

Wyjaśnił, że wydatki dotyczące CEF maksymalnie będzie można rozliczać do końca 2020 roku, a więc krócej, niż z unijnych programów w ramach polityki spójności. Wynika to z tego, że program ten dotyczy wszystkich państw UE, a nie tylko krajów, które kwalifikują się do polityki spójności.

PAP, MAS

Komentarze