Informacje

By Looper5920 (talk) - Praca własna (Tekst oryginalny: „I created this work entirely by myself.”), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5946734
By Looper5920 (talk) - Praca własna (Tekst oryginalny: „I created this work entirely by myself.”), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5946734

PGZ zacieśnia współpracę z Bell Helicopter w sprawie śmigłowca szturmowego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 grudnia 2016, 21:43

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska Grupa Zbrojeniowa i amerykańska spółka z grupy Textron INC - Bell Helicopter podpisały list intencyjny dotyczący realizacji programu "Kruk". Dokument zakłada współpracę przy realizacji programu dostarczenie śmigłowców uderzeniowych dla polskiej armii.

Bell Helicopter oferuje resortowi obrony narodowej i polskiemu wojsku śmigłowiec szturmowy AH-1Z Viper. To maszyna wykorzystywana obecnie przez Piechotę Morską USA (US Marines Corps) do operacji w najtrudniejszych warunkach i najbardziej wymagających misjach.

Jak poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), podpisanie listu intencyjnego to kolejny etap zacieśniania współpracy pomiędzy PGZ S.A. i Bell Helicopter; wstępne porozumienie podpisano w czerwcu. "Rozmowy z przedstawicielami Bell Helicopter i Zespołu Viper, dotyczące warunków ewentualnej współpracy przy produkcji śmigłowca, odbyło już ponad 40 polskich zakładów i firm przemysłu zbrojeniowego" - poinformował zastępca dyrektora biura komunikacji i promocji PGZ Łukasz Prus.

Zdaniem cytowanego w komunikacie wiceprezesa ds. rozwoju sprzedaży wojskowej Bell Helicopter Keitha Flaila, podpisanie listu intencyjnego to wyjątkowa okazja do znalezienia rozwiązań technicznych, pozwalających na wprowadzenie śmigłowca uderzeniowego Bell AH-1Z Viper do polskiej armii w ramach programu "Kruk", który jest częścią Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

"Jestem przekonany, że zacieśnienie współpracy z partnerem o tak dużym potencjale technologicznym, jakie posiada Bell Helicopter, w przypadku wyboru tego dostawcy przez MON, zaowocuje wymiernymi korzyściami dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej i przyczyni się do podniesienia naszych kompetencji przemysłowych" - skomentował prezes PGZ Arkadiusz Siwko.

Program Kruk zakłada zakup nowych śmigłowców bojowych, które zastąpią maszyny Mi-24 produkcji radzieckiej.

Bell Helicopter, należący do działającego w branżach z dziedziny obronności, przemysłu i finansów Textrona Inc., to jeden z liderów w produkcji cywilnych i wojskowych, załogowych i bezzałogowych wiropłatów.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) jest liderem polskiego przemysłu i jednym z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek w takich branżach jak: obronna, stoczniowa, nowych technologii. Jej roczne przychody wynoszą ok. 5 mld zł.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze