Informacje

Ponad 1 mld złotych z EBI na sieci energetyczne i kolej.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 grudnia 2016, 15:30

    Aktualizacja: 16 grudnia 2016, 15:32

  • 1
  • Powiększ tekst

Ponad 1 mld zł przeznaczy Europejski Bank Inwestycyjny na przyłączenie nowych odbiorców do sieci energetycznej oraz modernizacje i zakup taboru kolejowego w Polsce - poinformowano w piątek podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju.

Państwowe spółki Tauron i Przewozy Regionalne zawarły porozumienie z bankiem ws. dofinansowania projektów. To pierwsze polskie umowy, które uzyskają wsparcie z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

Umowy w obecności wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego podpisali wiceprezes EBI Vazil Hudak oraz prezesi Tauronu Filip Grzegorczyk i Przewozów Regionalnych Krzysztof Mamiński.

Potrzebujemy jak najwięcej inwestycji, zwłaszcza inwestycji tego typu, które na wyższy poziom podnoszą naszą infrastrukturę, zdolność do operowania na różnego rodzaju rynkach i sektorach. Bardzo się cieszę, że coraz bardziej idziemy w kierunku projektów o charakterze komercyjnym, rynkowym - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Poinformował też, że z wiceprezesem Hudakiem rozmawiał o tym, w jaki sposób jeszcze bardziej włączyć Polskę w plan Junckera. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zauważył, że pierwsze kredyty przyznane Polsce w ramach planu Junckera wskazują, że polscy przedsiębiorcy w tym się odnajdują.

Chciałbym też zwrócić uwagę, że to pewna szansa, żebyśmy pokonali pewne kłopoty gospodarcze, które mamy. Będziemy się starali, żeby ta szansa została wykorzystana– mówił.

Hudak przypomniał, że głównym celem plan Junkcera jest tworzenie nowych miejsc pracy i pobudzanie wzrostu gospodarczego. "Polska gospodarka także potrzebuje nowych inwestycji i nowych miejsc pracy.(...) Jesteśmy dumni, że mogliśmy się do tego przyczynić" - powiedział.

EFIS, stanowiący część planu Junckera (od nazwiska szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera) to instrument finansowy, dzięki któremu do połowy 2018 r. w unijną gospodarkę ma być zainwestowane 315 mld euro. Oparty jest na systemie gwarancji mających przyciągać inwestorów do wyłożenia środków na bardziej ryzykowne projekty. Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne to z kolei system bezzwrotnego wsparcia pochodzącego z budżetu UE.

Podpisane w piątek umowy dotyczą projektów realizowanych przez spółki: Tauron Polska Energia i Przewozy Regionalne. Wartość obu inwestycji to ponad 2,1 mld zł. EBI dofinansuje je kwotą ponad 1 mld zł.

Tauron Polska Energia zainwestuje 1,7 mld zł w infrastrukturę energetyczną, która pozwoli przyłączyć nowych odbiorców do sieci dystrybucyjnej. Finansowanie projektu ma nowatorski charakter,gdyż środki pochodzą z emisji obligacji hybrydowych o wartości ponad 800 mln zł, które obejmie EBI w ramach planu Junckera.

Hudak poinformował, że to pierwszy projekt finansowany w UE w ten sposób. Przewozy Regionalne przeznaczą 200 mln zł z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny na zakup i modernizację taboru kolejowego.

Resort rozwoju w czerwcu stworzył listę projektów rządowych do wsparcia z planu Junckera. Aktualnie znajduje się na niej 35 inwestycji o wartości ponad 72 mld zł. Ministerstwo Rozwoju podało, że 14 kolejnych na kwotę ponad 33 mld zł jest ocenianych przez ekspertów EBI.

Czyt. też EBI kredytuje skrócenie podróży do Białegostoku

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze