Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ekspert: "Konstytucja dla biznesu" rozwieje wątpliwości przedsiębiorców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 9 marca 2017, 07:57

  • 0
  • Tagi: biznes gospodarka podatki
  • Powiększ tekst

Zakłada się, że „Konstytucja dla biznesu” jest pakietem ustaw, który został po części już wdrożony w styczniu bieżącego roku. Dotychczas weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o ordynacji podatkowej oraz ustawę o swobodzie gospodarczej.

„Konstytucja dla biznesu” w dalszej części wprowadzi Prawo dla przedsiębiorców – zastępujące ustawę o swobodzie gospodarczej. Zmianą jest brak przymusu ze strony podatnika w zakresie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

– Podatnik może się oprzeć na tzw. utrwalonej praktyce interpretacyjnej – powiedziała Marta Szafarowska, doradca podatkowy, partner w kancelarii Gekko Taxens – Jeśli przedsiębiorca będzie miał wątpliwości wobec zagadnień podatkowych, może przeanalizować interpretacje wydawane już dla innych podatników przez ostatnie 12 miesięcy przed danym okresem. W przypadku zidentyfikowania przeważającego stanowiska organów podatkowych – wyrażonych w interpretacjach podatkowych, które odnoszą się do identycznego stanu faktycznego przedsiębiorcy – podatnik może oprzeć się na takiej praktyce interpretacyjnej, która przeważała w ostatnich 12 miesiącach i zastosować ją. Takie działanie jest dostępne nie tylko w stosunku do zagadnień podatkowych, lecz również przy zagadnieniach np. celnych czy ZUS-owskich. Zmiany weszły w życie zarówno w ordynacji podatkowej, jak i w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej – podsumowała Szafaroska.

eNewsroom.pl/ as/

Komentarze