Informacje

NFOŚiGW pomoże w rewitalizacji zabytkowych parków i ogrodów z listy UNESCO

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 kwietnia 2017, 14:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Ochronę i rewitalizację zabytkowych parków i ogrodów wspinanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO dofinansuje 8 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc dostaną ci, którzy udostępnią takie miejsca społeczeństwu.

Fundusz poinformował we wtorkowym komunikacie, że nabór wniosków będzie prowadzony od 20 kwietnia do 15 grudnia br.

Pieniądze będzie można uzyskać m.in. na ochronę i rewaloryzację, czyli przywrócenie wartości użytkowych, zabytkowych parków i ogrodów, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są objęte ochroną w formie pomnika historii lub zarządzane przez parki narodowe. Warunkiem otrzymania pomocy z Funduszu jest udostępnienie takich miejsc społeczeństwu.

Fundusz wyjaśnił, że o dofinansowanie mogą starać się właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy zabytkowych parków i ogrodów, z wyłączeniem osób fizycznych oraz podmiotów wpisanych do KRS-rejestru przedsiębiorców (innych niż instytuty badawcze).

O wsparcie NFOŚiGW będą mogły ponadto ubiegać się parki narodowe. Chodzi o wykup prywatnych nieruchomości (na cele ochrony przyrody) znajdujących się na obszarze parku. Fundusz dodał, że takie działanie będzie mogło uzyskać dofinansowanie, jeśli sytuacja życiowa prywatnych właścicieli takich działek wymagać będzie szybkiego wykupu takiej nieruchomości.

Sytuacje losowe właścicieli powodujące konieczność wykupu będą wymagały potwierdzenia przez: gminę, powiat lub ich jednostki organizacyjne – podkreślono.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze