Informacje

Prezes PZU Paeł Surówka, fot. materiały prasowe PZU
Prezes PZU Paeł Surówka, fot. materiały prasowe PZU

Paweł Surówka, prezes PZU: nie będziemy łączyć Pekao z Aliorem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 maja 2017, 08:11

    Aktualizacja: 8 maja 2017, 08:17

  • 0
  • Powiększ tekst

PZU nie ma w planach dalszych przejęć banków, ale nie wykluczam, że same banki - Alior i Pekao SA - będą rozważały inwestycje w tym sektorze – powiedział w rozmowie z PAP prezes PZU SA Paweł Surówka. Jak poinformował, finalizacja zakupu akcji Pekao przez PZU i PFR z dużym prawdopodobieństwem nastąpi w pierwszej połowie czerwca. Oto omówienie tej rozmowy

Dostaliśmy zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego była tą ostatnią warunkującą transakcję. W tej chwili pozostały tylko kwestie techniczne, czyli ustalenie daty przekazania akcji, środków finansowych i zorganizowania odpowiednio tzw. closingu i wówczas transakcja będzie zamknięta” - poinformował prezes PZU SA Paweł Surówka, pytany o stan transakcji przejęcia starategicznego pakietu akcji banku Pekao.

Na pytanie, kiedy formalnie nastąpi finalizacja zakupu tych akcji? Paweł Surówka odpowiedział, że prawdopodobnym terminem jest pierwsza połowa czerwca. „Nie możemy precyzyjnie podać dnia, bo druga strona, czyli Włosi, ma kilka dni na reakcję, natomiast my już poinformowaliśmy ich o spełnieniu przez nas ostatniego warunku potrzebnego do finalizacji transakcji”.

Zadeklarował jednocześnie, że jeżeli chodzi o zmiany personalne w Pekao SA, to "dzisiaj nie mamy takich planów". "Liczę na współpracę z aktualnym zarządem banku. Chciałbym, aby wszelkie decyzje były podejmowane w sposób przemyślany, mając przede wszystkim na uwadze ostrożne i stabilne zarządzanie bankiem oraz interes klientów i wszystkich akcjonariuszy" - wskazał Paweł Surówka. Jego zdaniem nie będzie też konieczne dokapitalizowanie Pekao SA „ponieważ bank jest bardzo dobrze skapitalizowany”.

W ocenie prezesa PZU na skutek przejęcia Pekao „powstanie - biorąc pod uwagę grupę kapitałową jako całość - największa grupa finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej z centrum dowodzenia w Warszawie”. Dodał też, że „zamknięcie transakcji dla PZU oznacza, że spółka realizuje swoją strategię”, przewidującą „istotny udział w sektorze bankowym”.

Prezes PZU zapowiedział, że nie planuje zmian w strategii Grupy PZU do 2020 r.Współtworzyłem ją i traktuję jako obowiązującą strategię dla PZU. Czuję się powołany do zapewnienia ciągłości jej realizacji. Nie przewiduję zmian w kierunkach rozwoju Grupy PZU. Zakładam jednak, że w drugiej połowie roku zaktualizujemy ją o rolę jaką Pekao SA, powinno w niej odgrywać”.”Naszym priorytetem będzie skonsolidowanie i utrwalenie tego, czym dysponujemy na naszym rodzimym rynku. Chcemy, aby skala działalności Grupy przełożyła się na jakość usług, którą klienci realnie odczują.

Jesteśmy już akcjonariuszem Alior Banku. Udział w tym sektorze ma nie tylko wymiar inwestycyjny. Ważne jest dla nas wykreowanie synergii biznesowych z Pekao SA”.

Zdaniem prezesa PZU nowy podmiot będzie miał „większe możliwości inwestowania w nowe rozwiązania na naszym krajowym rynku. Ogromne zasoby, którymi dysponujemy, pozwolą na inwestycje nie tylko w technologie, ale również w nowe produkty. A to oznacza, że klienci odwiedzając oddziałały Pekao SA i PZU otrzymają ofertę z nowymi, innowacyjnymi usługami finansowymi”.

Chcemy, aby Pekao SA podobnie jak Alior, stał się bankiem wiodącym we wszystkich nowych udogodnieniach technologicznych, którymi dzisiaj dysponuje sektor finansowy, ale również tymi, które powstają z myślą o przyszłości. Oszczędzają one znacznie czas klientów i ułatwiają korzystanie z usług. Będziemy starali się wspólnie dokonać istotnego skoku technologicznego nie po to, by doścignąć zagranicznych konkurentów, ale aby wyznaczać rynkowi kierunek rozwoju.”

17 maja ogłosimy wyniki finansowe za pierwszy kwartał. Kiedy ostatnio przy ogłoszeniu wyników za rok 2016 omawialiśmy z inwestorami potencjalny poziom przyszłej dywidendy uwzględnialiśmy już wpływ realizacji transakcji. Krótko mówiąc: w naszych planach kapitałowych przewidywaliśmy już od pewnego czasu realizację tej transakcji i jesteśmy na nią przygotowani. Nasza strategia przewiduje odpowiednie mechanizmy, które pozwalają uwzględnić tak dużą transakcję przy podziale zysku. O skali ich wykorzystania zakomunikujemy w odpowiednim momencie” - ujawnił prezes PZU.

Na pytanie, czy w najbliższym czasie PZU planuje przejęcia kolejnych banków, Paweł Surówka odpowiedział: „Na tym etapie naszego rozwoju zaspokoiliśmy apetyt akwizycyjny w sektorze bankowym. Teraz głównym celem jest zbudowanie odpowiednich mechanizmów, procedur i zasobów do uzyskania korzyści, jakie dają przejęcia Alior Banku i Pekao SA. Dlatego skoncentrujemy się na współpracy z tymi bankami. Przy tym wszystkim zależy nam równocześnie na zachowaniu niezależności i odrębności obu podmiotów. Nie będziemy łączyć Aliora z Pekao SA”.

Surówka zastrzegła jednak, że „Nie można wykluczyć jednak, że same banki będą rozważały inwestycje w tym sektorze. Rynek bankowy w Polsce w dalszym ciągu podlega konsolidacji. Alior w swojej strategii ma zapisaną opcję ekspansji. Jako największy akcjonariusz obu Banków będziemy analizować tego typu możliwości, jeśli się pojawią. Jednak decyzję podejmie zarząd danego banku, a nie my”.

Rozmawiała Aneta Oksiuta(PAP), oprac. sek

Powiązane tematy

Komentarze