Informacje

Paweł Borys: nie ma planu połączenia Pekao z Aliorem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 czerwca 2017, 11:54

    Aktualizacja: 21 czerwca 2017, 11:57

  • 0
  • Powiększ tekst

Nie ma planów połączenia Pekao SA z Aliorem – powiedział Paweł Borys prezes PFR w rozmowie ze Stanisławem Koczotem, zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Bankowej” w telewizji wPolsce.pl.

Mamy z PZU porozumienie, że te banki zostaną niezależne. (…) Uważam, że z punktu widzenia biznesowego, taka fuzja nie ma uzasadnienia. (...) Warto, aby polski rynek bankowy został konkurencyjny. (…) Oczywiście, jeśli zarząd Aliora czy Pekao, przedstawią przekonujące argumenty za taką transakcją, wtedy można się nad tym zastanowić, ale na ten moment takich planów nie ma – podkreślił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Prezes PFR powiedział, że Fundusz uruchomił ostatnio program PFR Starter FIZ, który ma wspierać polskie, innowacyjne startupy.

Uruchomiliśmy w ostatnich dwóch kwartałach największą taką platformę 5 funduszy dedykowaną rynkowi młodych innowacyjnych firm. (…) To są właśnie fundusze podwyższonego ryzyka czyli venture capital. Chcemy w ten sposób wzmocnić cały ekosystem innowacji w Polsce – mówił Paweł Borys.

PFR Starter FIZ dedykowany jest najmłodszym firmom, tym które startują. PFR wybiera prywatne firmy zarządzające, daje część środków (50-80 proc.), a reszta pochodzi z funduszy prywatnych.

Oczekujemy, że te środki w perspektywie kilku lat będą sukcesywnie trafiały do tych firm i wzmocnimy cały ten ekosystem innowacji być może spośród tych firm powstanie taka polska np. Nokia, taka polska globalna marka. (…) Zależy nam na transferze wiedzy, doświadczenia z rynku zagranicznego - najlepiej - polskich menedżerów, którzy tam zdobywali doświadczenie. Na tym się także koncentrujemy – dodał prezes PFR.

Dodał, że Polska dysponuje dużym potencjałem np. dzięki wysokiemu poziomowi edukacji młodego pokolenia, świetnych informatyków, matematyków. Według niego ważnymi branżami są: informatyczna, biotechnologie, ale jednocześnie korzystanie z wysokiego potencjału innowacji w przemyśle, np. maszynowym.

Prezes PFR podkreślił, że Polacy są przedsiębiorczy i kreatywni, ale słabiej wygląda współpraca nauki i biznesu, dużych firm z mniejszymi firmami, a taże i system finansowania.

Chcemy to zmienić, np. aby rynek finansowania był dostępny od samego początku, wzmacniamy to otoczenie biznesu. (…) Te wszystkie nasze działania mają podnieść poziom innowacyjności polskiej gospodarki. Jeszcze nam daleko do tych liderów, ale trend już jest pozytywny, z roku na rok poprawiamy swoją pozycję – mówił Paweł Borys.

Kolejnym, uruchomionym przez PFR programem, jest „PFR Biznes FIZ”.

Ten drugi fundusz dedykowany jest „aniołom biznesu”, czyli np. tym, którzy sprzedali np. swoje firmy i dysponują funduszami i chcą je zainwestować, np. w startupy. I mogą szerzej zaopiekować się tą startującą firmą. Jest to ważny segment rynku, w tej chwili w UE blisko 50 proc. finansowania startupów, odbywa się poprzez „aniołów biznesu”. Jak powiedział Paweł Borys, program jest w zdecydowanej większości skierowany do krajowych „aniołów biznesu”.

Jesteśmy bardziej, tak jak EBOR czy EBI, takim inwestorem, który dostarcza kapitał. (...) Nie chcemy angażować się w konkretne decyzje inwestycyjne. (…) Tworzymy pewien model działania, finansowania - co ważne - długoterminowego – dodał Paweł Borys.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze