Informacje

PAP/Andrzej Grygiel
PAP/Andrzej Grygiel

EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY Pogórnicze tereny będą wykorzystane pod inwestycje

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 maja 2017, 16:32

  • 0
  • Powiększ tekst

Do połowy roku powinien być uporządkowany stan prawny pogórniczych terenów w woj. śląskim, aby można było skutecznie przeznaczyć je pod nowe inwestycje - zapowiedział w piątek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W rewitalizacji miałby pomóc specjalny fundusz.

Bardzo chciałbym, aby na terenach poprzemysłowych, górniczych, nastąpiła nowa jakość inwestycyjna. Stąd plany reindustrializacji, o których mówił m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, stąd budujemy program dla Śląska - powiedział wiceminister podczas jednej z debat IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Pani premier rozmawiała z panią kanclerz Angelą Merkel, w środę były rozmowy ministra Krzysztofa Tchórzewskiego z panem komisarzem Maroszem Szefczoviczem w tej sprawie. Są dobre klimaty, abyśmy otrzymali fundusz na rzecz rozwoju Śląska - poinformował Tobiszowski.

W czwartek uczestniczący w katowickim kongresie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz zapowiedział powołanie platformy wspierającej regiony górnicze w procesie transformacji. Komisarz tłumaczył, że przedsięwzięcie ma wesprzeć rozwój nowoczesnych technologii i transformację społeczną, m.in. dając Polsce szansę na bycie globalnym liderem w dziedzinie czystych technologii węglowych.

W piątek wiceminister Tobiszowski poinformował, że obecnie trwa porządkowanie stanu własnościowego i prawnego pogórniczych terenów. Jak powiedział, sama Kompania Węglowa (spółka, która ponad rok temu przekazała wszystkie kopalnie do Polskiej Grupy Górniczej) ma ok. 2 tys. rozmaitych działek, z których prawie tysiąc ma nieuporządkowany stan prawny - z powodu rozmaitych historycznych zaszłości brakuje np. dokumentów, dających spółce formalne prawo do zarządzania nimi.

Chcemy, aby na tych poprzemysłowych terenach, które są nieźle skomunikowane, a za miesiąc-półtora będą uporządkowane pod względem właścicielskim, pojawiły się nowe inwestycje (). Do końca czerwca tego roku ten stan będzie uporządkowany i będziemy mówić o planach związanych z inwestycjami na poszczególnych terenach - zapewnił Tobiszowski.

Przypomniał, że sama spółka Kompania Węglowa, w której pozostał nieprodukcyjny majątek kopalń, zostanie niebawem zlikwidowana. Duża część jej aktywów trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, gdzie trafiają zakłady przeznaczone do likwidacji oraz nieprodukcyjne aktywa górniczych firm.

Tobiszowski podkreślił, że - zgodnie z polityką rządu - rozwój Śląska nie oznacza likwidowania kopalń i odchodzenia od węgla kamiennego, a plany inwestycyjne i rozwojowe mają być uzupełnieniem dla górnictwa w regionie.

To jest uzupełnienie tego, z czym sobie dobrze radzimy, bo zaczynamy sensownie zarządzać tą przestrzenią gospodarczą, tym sektorem. Uzupełnienie, abyśmy mogli na Śląsku dać pchnięcie rozwojowe, które jest potrzebne dla Polski - obok tego co jest, jeśli chodzi o węgiel kamienny - mówił wiceminister, nazywając rządowy plan "nowym otwarciem" w kierunku reindustrializacji Polski i Śląska.

Tobiszowski zapowiedział też działania na rzecz wzrostu innowacyjności w górnictwie i całym regionie. Niebawem Jastrzębska Spółka Węglowa ma powołać - prawdopodobnie na bazie spółki Polski Koks - specjalny podmiot, odpowiedzialny za prace badawczo-rozwojowe i wdrażanie innowacji, także z wykorzystaniem rozmaitych funduszy i mechanizmów, dostępnych w programach Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W swoim wystąpieniu podczas kongresu wiceminister przypomniał przebieg restrukturyzacji górnictwa w ciągu minionego półtora roku, podkreślając stabilizację sytuacji spółek węglowych i poprawę kondycji sektora węglowego - zarówno dzięki podjętym działaniom naprawczym, jak i wzrostowi cen węgla.

Tobiszowski potwierdził, że jeszcze w tym roku gotowa będzie strategia dla sektora węgla kamiennego, w którą wpisują się strategie poszczególnych spółek węglowych, oraz strategia dla węgla brunatnego, a także najnowsza analiza dotycząca przyszłego, prognozowanego miksu energetycznego Polski - jako część polityki energetycznej państwa.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze