Informacje

RPP: Stopy procentowe bez zmian

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 17 maja 2017, 12:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Jak informuje NBP, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian czyli: stopa referencyjna 1,50 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 2,50 proc.; stopa depozytowa 0,50 proc.; stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Takiej decyzji spodziewali się ekonomiści i analitycy. Jak mówi Monika Kurtek główny ekonomista Banku Pocztowego istotne będzie jak RPP oceni opublikowane przez GUS wstępne szacunki tempa wzrostu gospodarczego w Polsce w pierwszym kwartale br.

Dynamika PKB na poziomie 4.0%r/r jest najwyższa od czwartego kwartału 2015 r. i ogólnie jest pozytywnym zaskoczeniem (jeszcze na początku br. trudno było spodziewać się takiego poziomu), w tym najprawdopodobniej także dla członków RPP. Wysoki wzrost gospodarczy i perspektywa jego dalszego rozpędu w kolejnych kwartałach może przyczynić się do zmiany dotychczasowej bardzo łagodnej retoryki przez Radę. I choć wciąż mało prawdopodobne wydaje się, aby w tym roku podwyższone zostaną stopy procentowe w Polsce, to jednocześnie rośnie – w mojej ocenie - prawdopodobieństwo tego że nastąpi to w 2018 r. - twierdzi Kurtek z Banku Pocztowego.

Powiązane tematy

Komentarze