Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Szyfrowanie danych sposobem na hakera?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 czerwca 2017, 11:23

  • 1
  • Powiększ tekst

Ochrona przed atakiem hakerskim to przede wszystkim zdrowy rozsądek – nie otwieramy załączników nieznanego pochodzenia i aktualizujemy system operacyjny, jednak należy być proaktywnym w kwestii działania na rzecz bezpieczeństwa.

Ostatni atak hakerski dotyczył wrażliwych instytucji – takich, jak kolej czy służba zdrowia w Wielkiej Brytanii. Spowodowało to m.in. odwołanie procedur medycznych ze względu na brak dostępu do danych pacjentów, które znajdowały się na zainfekowanych stacjach roboczych. Atak polegał na przejęciu tych danych i zaszyfrowaniu ich. Sytuacja jest kuriozalna, ponieważ dane te powinny być przechowywane w sposób zabezpieczony.

– Możemy w ten sam sposób bronić się przed cyberatakami – szyfrując dane – powiedział Tomasz Szymanik, dyrektor sprzedaży UseCrypt – W przypadku, gdy dane będą objęte atakiem, urządzenie z danymi zostanie skradzione lub przejęte przez niepowołane osoby – okażą się one bezużyteczne, ponieważ będą zaszyfrowane. Podobnie, jak nie można było odszyfrować danych objętych atakiem, tak samo cyberprzestępcy wykradający nasze dane nie będą mogli skorzystać z zasobów zaszyfrowanych profesjonalnymi programami kryptograficznymi. Wskazane jest również przechowywanie danych w „chmurze”, która jest bezpieczną przestrzenią umożliwiającą współdzielenie danych. W przypadku zainfekowania stacji roboczej można wszystkie dane skasować i pobrać jeszcze raz z „chmury”. Proces ten zajmuje ok. 30 minut. Prewencja, zdrowy rozsądek, aktualizacje i szyfrowanie ustrzegą nas przed atakami hakerskimi – powiedział Szymanik.

eNewsroom.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze