NASK alarmuje! W załącznikach poczty szkodliwe oprogramowanie
Wielu użytkowników internetu nauczyło się już, że nie należy pochopnie otwierać załączników przychodzących w podejrzanych wiadomościach, ale techniki stosowane przez oszustów nadal potrafią skutecznie zachęcić do takiego działania - ostrzegła w czwartek Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
Eksperci CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej zaobserwowali nową kampanię wiadomości mailowych zawierających szkodliwe oprogramowanie. Jak podaje NASK, wielu użytkowników internetu nauczyło się już, że nie należy pochopnie otwierać załączników przychodzących w podejrzanych wiadomościach, ale techniki stosowane przez oszustów nadal potrafią skutecznie zachęcić do takiego działania.
„W przypadku obecnej kampanii obserwujemy wykorzystanie aż trzech mechanizmów manipulacji. Po pierwsze, chodzi o wzbudzenie ciekawości odbiorcy wiadomości. Często w ogóle nie mają one treści lub zawierają zaledwie jedno czy dwa zdania oferty, której rozwinięcie znajdować ma się w załączonym pliku. Po drugie, załącznik w formacie IMG może kojarzyć się niedoświadczonym użytkownikom z plikiem graficznym. W rzeczywistości jest to obraz dysku zawierający plik wykonywalny, który po uruchomieniu infekuje komputer ofiary” - poinformowano.
Dodano, że dodatkowo do wysyłki maili wykorzystywane są przejęte przez oszustów skrzynki pocztowe. Pozwala to ominąć niektóre ze stosowanych zabezpieczeń.
„Podobne mechanizmy manipulacji eksperci CSIRT NASK zaobserwowali w najnowszej kampanii mailowej, której celem jest infekcja komputerów złośliwym oprogramowaniem z rodziny Agent Tesla. Rozsyłane maile zawierają jedynie załączony plik IMG z rzekomym rysunkiem technicznym. W rzeczywistości jest to archiwum, w którym znajduje się plik CHM (Compiled HTML Help File). Po jego uruchomieniu pojawia się okienko +pomocy+, natomiast w tle instalowane jest złośliwe oprogramowanie, którego celem jest kradzież wrażliwych informacji z komputera ofiary” - ostrzegła NASK.
Czytaj też: Wstrząs dla przemysłu! Firmy ograniczają aktywność zakupową
PAP/kp