Informacje

Komisarz UE wzywa, by nie igrać z ogniem w sprawie pomocy dla Grecji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 czerwca 2017, 12:22

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici wezwał w czwartek wierzycieli Grecji, "by nie igrali z ogniem" na tydzień przed decydującym posiedzeniem ministrów finansów strefy euro w sprawie greckiego zadłużenia, które wymaga restrukturyzacji

Mam bardzo jasne przesłanie do wierzycieli Grecji: nie trzeba igrać z ogniem" - oświadczył Moscovici na konferencji prasowej w Paryżu.

Wierzyciele Grecji usiłują dojść do porozumienia, które zadowoli zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) jak i Niemcy w sprawie restrukturyzacji zadłużenia.

O temat ten od dawna spierają się kredytodawcy z eurolandu i MFW. Waszyngtońska instytucja uważa, że wynoszący 179 proc. PKB dług Grecji jest nie do obsłużenia i nie chce uczestniczyć finansowo w programie pomocowym wartości 86 mld euro bez porozumienia w sprawie restrukturyzacji czyli częściowego umorzenia długu.

Kredytodawcy z eurolandu, z Niemcami na czele, odrzucają jednak taką możliwość. Wcześniej nie chcieli nawet dyskutować o obniżeniu wysokości rat zadłużania, dopóki Grecja nie zgodzi się na dalsze oszczędności.

Moscovici powiedział, że eurogrupa, która zbierze się 15 czerwca, "nie może sobie pozwolić na fiasko". Podkreślił, że Grecja "doszła już do kresu, albo prawie, swoich zobowiązań". Powiedział także, że nie wyobraża sobie porozumienia bez udziału MFW. "Cała logika prac prowadzonych od lat (...) jest taka, że MFW jest włączony jako gwarant bezpieczeństwa tego programu".

Szefowa MFW Christine Lagarde zadeklarowała w tym tygodniu, że Fundusz jest gotów do kompromisu, który zadowoli Berlin.

SzSz(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze