Informacje

MFW uzależnia swą pomoc dla Grecji od redukcji jej zadłużenia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 lipca 2017, 11:38

  • 0
  • Powiększ tekst

Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdził w czwartek propozycję swej szefowej Christine Lagarde, by udzielić Grecji kredytu w wysokości około 1,6 mld euro, jeśli rząd w Atenach wynegocjuje z państwami europejskimi redukcję zadłużenia.

W grę wchodzi tutaj na przykład zmniejszenie stawek spłacanych odsetek.

Grecja nie jest w stanie samodzielnie uporać się ze swym zadłużeniem i potrzebuje ulg ze strony swych europejskich kredytodawców - zaznaczyła Lagarde.

MFW wyraził jednocześnie uznanie dla Grecji za jej dotychczasowe przedsięwzięcia oszczędnościowe, w tym także ograniczenie wydatków na emerytury.

Propozycja, która wspiera gospodarczy program dostosowawczy greckich władz, została zatwierdzona w zasadzie, co oznacza, że zostanie zrealizowana tylko wtedy, jeśli Fundusz otrzyma od europejskich partnerów Grecji szczegółowe i wiarygodne gwarancje dotyczące zapewnienia jej samodzielności w spłacaniu długów, a program gospodarczy Grecji będzie kontynuowany. Wprowadzenie propozycji w życie będzie wymagało drugiej decyzji zarządu - głosi komunikat MFW.

Wskutek dramatycznego kryzysu budżetowego Grecja utraciła w 2010 roku możliwość oferowania swych obligacji na rynku międzynarodowym i od tego czasu przed bankructwem chronią ją kolejne pakiety zagranicznej pomocy finansowej. Kredytodawcy egzekwują jednak w zamian program rygorystycznych oszczędności fiskalnych.

Ewentualna pożyczka MFW mogłaby zablokować powrót Grecji na rynek obligacji, gdyż jej warunki obejmują zakaz zaciągania dalszych długów.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze