Informacje

PAP/Leszek Szymański
PAP/Leszek Szymański

Rada ds. spółek zaopiniowała 197 kandydatów na szefów państwowych spółek, w tym 7 negatywnie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 czerwca 2017, 15:04

  • 1
  • Powiększ tekst

Rada ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych do tej pory zaopiniowała 197 kandydatów na szefów państwowych spółek, w tym siedem osób negatywnie - poinformował przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk w czwartek w Sejmie.

Kowalczyk, przedstawiając informację w sprawie polityki personalnej w spółkach z bezpośrednim i pośrednim udziałem Skarbu Państwa, przekazał, że wyniki spółek z udziałem Skarbu Państwa w 2016 roku uległy poprawie w porównaniu z rokiem 2015.

Jak wymieniał, m.in. PGNiG odnotował w 2016 r. wzrost zysku rok do roku o 70 mln zł, gdzie zauważono znaczny spadek kosztów operacyjnych, co - zdaniem Kowalczyka - świadczy o zarządzaniu. PKN Orlen także w ub.r. odnotował wzrost zysku netto o 2,5 mld zł, PGE w 2015 miały stratę 3 mld zł, a w ub.r. - 2,5 mld zł zysku, czy Enea, która miała w 2015 r. 400 mln zł straty, a w 2016 r. - ok. 850 mln zł zysku.

To jest efekt zarządzania, które przynosi skutki. W I kwartale tego roku wyniki są jeszcze bardziej imponujące niż w 2016 r. - dodał.

Jak mówił, "pełne efekty zmiany stylu zarządzania i uczciwego zarządzania będą jeszcze bardziej widoczne w tym roku”.

Efekty świadczą o tym, że ta jakość zarządzania jest znacznie lepsza, o dwa razy lepsza w wynikach finansowych, niż za waszych rządów" - zaznaczył Kowalczyk.

Jak mówił, "wprowadziliśmy - i to jest egzekwowalne - maksymalny zakaz konkurencji na sześć miesięcy". "I dopiero wtedy, kiedy ktoś pracuje 12 miesięcy" - podał.

Wymiany będą, zawsze tak jest, będzie i było. Nigdy nie jest tak, że zarządzanie jest idealne, zawsze można coś poprawiać - ocenił Kowalczyk.

Minister o mówił też o Radzie ds. spółek: "Ta rada do tej pory zaopiniowała łącznie 197 kandydatów, w tym siedem osób negatywnie. A więc nie jest to całkowicie fasadowe. Samo funkcjonowanie tej rady spowodowało, że już przedstawiciele Skarbu Państwa zgłaszają osoby kompetentne i takie, które nie są narażone na negatywną opinię tej rady".

Rada ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych powołana została w grudniu 2016 r. M.in. wydaje ona opinie dotyczące kandydatów na szefów państwowych spółek. Powołanie rady związane było z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa od 1 stycznia tego roku. W tej sprawie Sejm uchwalił w grudniu ub. r. dwie ustawy: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Ta rada ma zapobiegać różnego rodzaju patologiom, które zdarzały się za waszych rządów bardzo często. Być może i zdarzyły się za naszych. Ale ta konstrukcja prawna powoduje, że takich przypadków już nie będzie - zaznaczył Kowalczyk.

Jak mówił, w grudniu ub.r wprowadzono nowe przepisy, które "znacznie podnoszą standardy nadzoru właścicielskiego". Zgodnie z nimi obowiązuje zakaz pobierania wynagrodzenia za zasiadanie członków zarządów spółek matek w radach nadzorczych spółek córek.

I to jest ta istotna różnica, którą wprowadziliśmy - zaznaczył.

Dodał, że wynagrodzenia "co najmniej o połowę - a w wielu spółkach nawet i więcej – zostały zmniejszone w wyniku wprowadzenia tej ustawy" - dodał.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze