Informacje

PAP/Radek Pietruszka
PAP/Radek Pietruszka

Polska i Dania podpisały memorandum w sprawie realizacji projektu Baltic Pipe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 czerwca 2017, 13:15

    Aktualizacja: 9 czerwca 2017, 13:15

  • 0
  • Powiększ tekst

Premier RP Beata Szydło i premier Danii Lars Løkke Rasmussen podpisali memorandum w sprawie realizacji projektu gazociągu łączącego Polskę i Danię - Baltic Pipe, podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Premier Beata Szydło i premier Danii Lars Løkke Rasmussen podpisali memorandum w sprawie realizacji projektu BalticPipe – czytamy na profilu KPRM w serwisie Twitter.

Przed wylotem do Danii premier podkreślała, że będzie to wydarzenie przełomowe dla realizacji i przygotowywania tej inwestycji

To bardzo ważny dzień. Memorandum, które podpiszę razem z premierem duńskim jest dokumentem przełomowym – powiedziała Szydło, cytowana w komunikacie KPRM.

To jest koincydencja zdarzeń, które mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, które mają nas uniezależnić od gazu rosyjskiego – dodała premier.

Gaz-System i Energinet.dk uruchomiły wiążącą procedurę open season dla gazociągu Baltic Pipe 6 czerwca. Jej celem jest określenie, czy istnieje wystarczające zapotrzebowanie rynkowe na utworzenie infrastruktury gazociągów kopalnianych i przesyłowych umożliwiającej przesył gazu z Norwegii do Polski przez Danię lub z Polski do Danii.

Morski gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę z Danią, to element tzw. korytarza norweskiego - projektowanego morskiego połączenia norweskiej i duńskiej infrastruktury przesyłu gazu z Polską, którego częścią jest także rozbudowana lądowa infrastruktura przesyłowa w Danii.

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Komentarze