Informacje

Gospodarka szybko rośnie. GUS podał dane

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 czerwca 2017, 14:14

  • 0
  • Powiększ tekst

GUS podał kolejne dane o gospodarce – tym razem w maju. W górę produkcja sprzedana przemysłu, lepsze wyniki budownictwa i utrzymuje się wysoka sprzedaż detaliczna

Jak poinformował GUS, produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w maju br. o 9,1 proc., licząc rok do roku. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 5,5 proc. Średnia przewidywań analityków mówiła o wzroście rzędu 8,46 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 6,5 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2016 r. i o 1,2 proc. wyższym w porównaniu z kwietniem br. – wyliczył GUS.

Z kolei produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w maju br. o 8,4 proc., licząc do maja 2016 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 12,1 proc. W tym przypadku analitycy liczyli na więcej, bo na wzrost o prawie 13, 9 proc.

Spowolnił także wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu. Wyniosła ona w maju 2,5 proc., podczas gdy w kwietniu – po rewizji – GUS wyliczył je na 4,2 proc. Jednocześnie ceny produkcji budowlano-montażowej w maju 2017 r. wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu rocznym.

Jednym z czynników napędzających gospodarkę jest wysoka konsumpcja. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,4 proc. r/r w maju 2017 r., podał Główny Urząd Statystyczny. To nieco poniżej średniej z prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 8,7 proc.

ISB, MS

Powiązane tematy

Komentarze