Informacje

JSW chce analizować dane z produkcji, by zwiększyć swą efektywność

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 czerwca 2017, 12:53

  • Powiększ tekst

Centrum Zaawansowanej Analityki Danych, które ma stale monitorować parametry pracy najważniejszych maszyn, urządzeń i procesów niezbędnych podczas wydobywania, transportu i przeróbki węgla - uruchomiła właśnie Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

Jak poinformowała w środę rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer, otwarcie centrum oraz powołanie na jego potrzeby kilkuosobowego zespołu to element systematycznie wdrażanego tam "kompleksowego planu zwiększenia efektywności zarządzania produkcją".

Pełnomocnik zarządu ds. technicznych Artur Dyczko tłumaczył, że JSW pozyskuje automatycznie coraz większą ilość danych z procesu produkcji - kilkadziesiąt GB na dobę.

Zdajemy sobie sprawę, że wspólnym mianownikiem dla większości dzisiejszych trendów technologicznych są dane oraz ich właściwa analiza. Umiejętność wielowymiarowego wnioskowania oraz praktycznego wykorzystania dostępnej wiedzy są jednymi z istotniejszych czynników wpływających na kondycję przedsiębiorstwa i jego pozycję na trudnym, konkurencyjnym rynku - wskazał Dyczko, cytowany w komunikacie.

Centrum w czasie rzeczywistym ma stale monitorować parametry pracy maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach urabiania węgla, odstawy, transportu i przygotowania frontu robót oraz innych procesach zwiększających bezpieczeństwo pracy załóg górniczych.

Aktualnie testowana jest przez zespół również nowa platforma integracyjna, która, gromadząc, przetwarzając i analizując dane pochodzące z monitoringu pracy maszyn i urządzeń różnych dostawców, pozwoli połączyć je z informacjami zawartymi w biznesowych systemach informatycznych spółki, przez co możliwe będzie uzyskanie pełnego obrazu stanu technicznego kluczowych maszyn i urządzeń - podała rzeczniczka.

Centrum zarządzania i kontroli danych produkcyjnych zostało wyposażone w profesjonalny sprzęt do wizualizacji, który umożliwia prezentację danych na ekranach wielkoformatowych. W tym celu zabudowano tzw. ścianę video złożoną z czterech bezszwowych monitorów wielkoformatowych.

Do zarządzania wyświetlaną treścią zastosowano specjalistyczny procesor video, pozwalający na wyświetlenie na monitorach nawet ośmiu źródeł sygnału w pełnej rozdzielczości HD, z możliwością dowolnego skalowania i wzajemnego ułożenia poszczególnych obrazów. Sygnały video dostarczane są przez terminale komputerowe łączące się z wybranymi zakładami górniczymi, skąd pobierane są odpowiednie dane.

Pod względem technicznym prace wdrożeniowe związane z uruchomieniem i oddaniem do użytkowania centrum, zlokalizowanego w siedzibie zarządu spółki, były koordynowane i realizowane przez należącą do grupy kapitałowej JSW firmę Advicom.

Grupa JSW zamknęła pierwszy kwartał br. zyskiem netto w wysokości 863 mln zł, wobec 59,5 mln zł straty w tym samym czasie rok temu. Wynik samej JSW był lepszy i wyniósł 955,4 mln zł, wobec 62 mln zł rok wcześniej. Poprawa to efekt wzrostu cen węgla i koksu na światowym rynku oraz restrukturyzacji, w tym przekazania części aktywów produkcyjnych do SRK. Rentowność EBITDA grupy JSW za pierwszy kwartał wyniosła 1 mld 239,7 mln zł, wobec 112 mln zł rok wcześniej.

W pierwszym kwartale br. kopalnie JSW wyprodukowały ok. 4 mln ton węgla - o 340 tys. ton mniej niż w tym samym czasie rok temu - spadek wynika m.in. z przekazania aktywów do SRK. Sprzedano 3,83 mln ton węgla, o 350 tys. ton mniej niż w tym samym okresie 2016 r. Średnia cena węgla wzrosła w pierwszym kwartale - wobec pierwszego kwartału 2016 r. - o 119 proc., w tym cena węgla koksowego o 162,5 proc., a węgla energetycznego o 7,3 proc. Koks zdrożał natomiast o 80,5 proc.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych