Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

JSW sprawdza swój majątek

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 stycznia 2016, 12:29

  • Powiększ tekst

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) analizuje, które z należących do niej aktywów mogą znaleźć się poza jej grupą kapitałową. Ewentualna sprzedaż wybranego majątku lub jego zagospodarowanie w innej formie ma służyć pozyskaniu kapitału przez będącą w kłopotach finansowych firmę.

"Zarząd JSW SA prowadzi szczegółową analizę dotyczącą posiadanego majątku w celu wyodrębnienia tych składników, które nie mają strategicznego znaczenia dla długoterminowego rozwoju spółki i grupy kapitałowej i które mogą być efektywniej zagospodarowane poza jej strukturą" - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Odniosła się w ten sposób do informacji poniedziałkowej "Rzeczpospolitej", według której JSW planuje sprzedaż należącej do niej Spółki Energetycznej Jastrzębie (SEJ), skupiającej m.in. aktywa ciepłownicze grupy JSW. Według gazety, największe szanse na zakup SEJ ma PGNiG Termika, a do sprzedaży może dojść na przełomie lutego i marca.

Rzeczniczka JSW przyznała w poniedziałek, że obecna - jak powiedziała - "niezwykle trudna sytuacja spółki, wynikającą głównie z drastycznego załamania się cen węgla na światowych rynkach, wymusza zdecydowane działania optymalizacyjne i restrukturyzacyjne, służące poprawie efektywności funkcjonowania całej grupy JSW". Nie potwierdziła jednak, że planowana jest sprzedaż SEJ.

"Obecnie analizowane są różne scenariusze dotyczące wyboru form zagospodarowania wszystkich składników majątku. W związku z tym spółka nie może komentować doniesień prasowych zanim nie zostaną podjęte określone decyzje" - wyjaśniła Jabłońska-Bajer.

Podkreśliła, że zarząd JSW szuka rozwiązań, które pozwolą firmie "uzyskać trwałą poprawę sytuacji w krótkim i długim horyzoncie czasowym oraz pozyskać kapitał na bazie posiadanych wybranych aktywów".

Spółka potrzebuje środków m.in. na wpłatę 14. pensji dla swojej załogi. W ubiegłym tygodniu zarząd JSW i działające w firmie związki zawodowe porozumiały się co do zasad wyliczania i terminu wypłaty tego świadczenia. Uzgodniono, że ze względu na trudną sytuację finansową firmy 14. pensja zostanie wypłacona do 1 czerwca tego roku (zamiast do połowy lutego), a za zwłokę spółka zapłaci pracownikom odsetki.

Pracodawca zdecydował się wypłacić 14. pensję za ubiegły rok, ponieważ pracownicy nabyli do niej prawo jeszcze przed zawarciem porozumienia ograniczającego niektóre świadczenia z powodu kryzysu. Takie porozumienie zarząd i związki zawarły we wrześniu zeszłego roku. Zgodnie z nim przez trzy lata (od 2016 r.) wstrzymana będzie m.in. wypłata 14. pensji i deputatu węglowego, a w przypadku pracowników administracji - także premii barbórkowej. Pozwoli to ograniczyć koszty pracy o ok. 2 mld zł w ciągu trzech lat.

JSW od 2014 r. dotyka trudna sytuacja sektora węgla kamiennego. Na początku 2015 r. wprowadzono program restrukturyzacji grupy, zakładający m.in. zmniejszenie kosztów i poprawę efektywności.

SEJ jest spółką zależną JSW. W jej skład wchodzą m.in. kopalniane elektrociepłownie i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju. Firma wytwarza energię elektryczną i ciepło dla potrzeb przemysłowych oraz dla mieszkańców Jastrzębia i okolic, produkuje też sprężone powietrze i chłód dla kopalń JSW; korzysta m.in. ze źródeł zasilanych metanem wydzielającym się ze złóż węgla. SEJ realizuje obecnie dużą inwestycję, jaką jest budowa nowego bloku fluidalnego o mocy 75 megawatów w EC Zofiówka.

PAP/ mmil/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych