Informacje

S&P: Rosnąca rola państwa w sektorze bankowym może zaburzać konkurencję

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 czerwca 2017, 13:26

  • 0
  • Powiększ tekst

Rosnący udział państwa w polskim sektorze bankowym może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność całego sektora finansowego w Polsce, wynika z raportu Standard & Poor's pt. "Banking Industry Country Risk Assessment: Poland". Jakość aktywów polskich banków będzie poprawiać się - przynajmniej tak długo, jak stopy procentowe pozostaną niskie.

Trend ryzyka sektorowego dla polskich banków pozostaje negatywny. Głównym powodem naszych obaw jest rosnąca i proaktywna rola państwa w sektorze bankowym. Może to prowadzić do zaburzenia konkurencyjności rynku, szczególnie w sytuacji, gdy państwo kontroluje dwa największe banki w kraju, z ok. 30-proc. udziałem w rynku, a włączając w to mniejsze, kontrolowane przez państwo banki - jest to prawie 40 proc. - czytamy w raporcie.

Po stronie dochodowej, mimo, że wierzymy, iż prawdopodobieństwo radykalnej konwersji kredytów w CHF po historycznym kursie zmniejsza się, widzimy pomysły regulatorów oraz rządu, takie jak nowy podatek bankowy, które znacząco oddziałują na zyskowność sektora - czytamy dalej.

W ocenie S&P, regulacje w Polsce nie odbiegają od standardów w innych krajach. Agencja oczekuje, że bank centralny oraz organy nadzoru finansowego będą działać niezależnie od rządu, który zwiększa swój udział w sektorze.

Ryzyko ekonomiczne w polskim sektorze utrzymuje się na stabilnym poziomie, a polska gospodarka będzie rosła w tempie ok. 3 proc. w 2017-2018 roku.

Spodziewamy się, że złoty zacznie się umacniać, wspierając tym samym stabilność sektora bankowego. Zauważamy, że osłabienie złotego do franka szwajcarskiego nie ma widocznego wpływu na poziom kredytów niepracujących - czytamy dalej.

Agencja spodziewa się, że stopy procentowe w Polsce pozostaną w tym roku na poziomie 1,5 proc. (w przypadku głównej stopy referencyjnej), a ich wzrost możliwy jest począwszy od 2018 roku, jeśli presja inflacyjna będzie narastać.

Uważamy, że Polska przeniosła się do fazy ekspansji i jest obecnie w umiarkowanym cyklu wzrostowym, który w naszym scenariuszu bazowym potrwa do 2018. W latach 2017-2018 oczekujemy umiarkowanego wzrostu kredytów od sektora prywatnego na poziomie 5-7 proc. w niemal wszystkich liniach produktów bankowych, zarówno w sektorze prywatnym, jak i korporacyjnym i w zależności od tempa wzrostu realnego PKB. Niewielki wyjątek w ogólnym procesie ekspansji kredytowej mogą stanowić kredyty hipoteczne, których wielkość pozostanie stabilna - czytamy także w raporcie.

S&P uważa też, że jakość aktywów polskich banków będzie poprawiać się - przynajmniej tak długo, jak stopy procentowe pozostaną niskie. Wskaźnik kredytów niepracujących (NPL) pozostaje pozytywny, odzwierciedlając zaostrzone normy bezpieczeństwa, ekspansję kredytową oraz sprzedaż kredytów niepracujących na rzecz podmiotów trzecich.

Na podst. ISBnews

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze