Informacje

Ograniczenie transakcji gotówkowych może zmniejszyć szarą strefę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 czerwca 2017, 11:20

    Aktualizacja: 27 czerwca 2017, 11:40

  • 8
  • Powiększ tekst

Transakcje bezgotówkowe są bezpieczniejsze niż płatność gotówką, dzięki nim rośnie poziom zaufania między kontrahentami, niższe są koszty transakcyjne, a to pozytywnie wpływa na gospodarkę. O dniu bez płatności gotówkowej z posłem Arturem Soboniem (PiS) z komisji finansów publicznych rozmawiał Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” w telewizji wPolsce.pl.

W Polsce mamy blisko 37 mln kart, ale wciąż to, że jedna piąta Polaków nie ma konta bankowego jest tym, co powinno nam dawać do myślenia, chociaż ta liczba transakcji bezgotówkowych rośnie, ale wciąż 80 proc. transakcji jest przeprowadzanych gotówką – powiedział Soboń.

Dodał, że niedopuszczalne jest wprowadzanie w punktach usługowych limitu np. płatność kartą powyżej 10-20 zł. Tego mamy szczęśliwie coraz mniej. Polska jest o tyle specyficznym krajem, że o ile powinniśmy zwiększać udział Polaków w posiadaniu kont bankowych, o tyle technologia tych kart jest bardzo zaawansowana. Karty mają wysoki poziom bezpieczeństwa, tutaj nie mamy się czego wstydzić, na tle innych krajów.

To co dzisiaj się dzieje, ten pilotaż i wdrażanie np. płatności kartami w urzędzie skarbowym jest czymś przełomowym, o ile klient ma taką możliwość w punkcie handlowym i usługowym, to już w urzędzie nie spodziewa się tego, że można – powiedział Soboń.

Jak dodał, transakcje bezgotówkowe mają znaczący wpływ na rozwój gospodarki.

Im szybsze transakcje, im tych transakcji bezgotówkowych więcej, to rośnie poziom zaufania między podmiotami na rynku, a ponadto koszty transakcji są niższe. Zakres transakcji bezgotówkowych świadczy o zaufaniu między kontrahentami. Im niższe koszty transakcyjne tym lepiej dla gospodarki – ocenił Soboń.

Jak dodał, ograniczenie transakcji gotówkowych może wpłynąć na ograniczenie szarej strefy.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze