Informacje

Są pieniądze na ważną inwestycję. Ponad 338 mln euro z UE na odcinek Białystok-Ełk Rail Baltica

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 czerwca 2017, 14:33

  • 0
  • Powiększ tekst

338,3 mln euro z UE dostanie PKP PLK na modernizację ok. 100-km odcinka Białystok-Ełk międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. Pieniądze z programu Łącząc Europę (CEF) przyznała Komisja Europejska

Wartość tej inwestycji to ponad 398 mln euro, unijne dofinansowanie z programu Connecting Europe Facility (CEF) będzie stanowić 85 proc. wartości tego przedsięwzięcia - podało w środę w komunikacie PKP PLK.

Rail Baltica jest jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w północno-wschodniej Polsce. Odcinek Białystok-Ełk jest elementem projektu modernizacji linii z Białegostoku przez Ełk i Suwałki do granicy z Litwą w Trakiszkach.

Biuro prasowe PKP PLK poinformowało w środę PAP, że jest ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej odcinka Białystok-Ełk.

Wartość inwestycji to 2,5 mld zł. Projekty wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń powinny być zakończone w 2020 r. Realizacja robót budowlanych zaplanowana jest w latach 2020-2023 - podało biuro.

PKP PLK przypomniały także, że w połowie czerwca podpisały umowę na modernizację drugiego odcinka Rail Baltica Sadowne - Czyżew na trasie Warszawa-Białystok. Po zakończeniu prac pociągi będą mogły tamtędy jeździć z prędkością do 160 km/h. Będą modernizowane stacje Małkinia i Sadowne, w Małkini powstanie nowy wiadukt kolejowy i podziemne przejście dla pieszych. Prace obejmą także modernizację 12 peronów, 70 km torów, 11 przejazdów kolejowo-drogowych, przebudowę trzech mostów, na rzece Bug powstanie nowy most.

Prace na odcinku Sadowne - Czyżew mają być realizowane w latach 2017-2019. Wartość umowy to 641 mln zł, z czego 467 mln zł to dotacja z UE z CEF.

PLK przygotowują się do prac na kolejnym odcinku Rail Baltica Czyżew - Białystok. Obecnie prowadzone są prace projektowe. Roboty budowlane planowane są na lata 2018-2020 - poinformowała spółka.

Gotowy jest odcinek Warszawa Rembertów - Zielonka - Tłuszcz - Sadowne, gdzie zakończono prace torowe i sieciowe. "Trwa budowa bezkolizyjnych skrzyżowań m.in. w Wołominie" - podało PKP PLK.

SzSz(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze