Informacje

1475 dolarów kosztuje założenie start-upu w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 11 lipca 2017, 15:32

  • 0
  • Tagi: biznes innowacje koszt start-up
  • Powiększ tekst

W Polsce na koniec 2015 roku koszt założenia start-upu wynosił 1475 USD i był na poziomie bliskim średniej dla krajów OECD - wynika z raportu przygotowanego przez firmę analityczną ExMetrix

Najniższe koszty notowane były w rejonie Europy Centralnej i Krajach Bałtyckich wraz w Ameryce Północnej, a najwyższe w Afryce - powiedział Ryszard Łukoś z firmy ExMetrix.

Jak informuje ExMetrix, krajem o najwyższych kosztach zakładania start-upów jest Wenezuela z 10 533 USD, a w Europie Włochy, gdzie koszty te wynoszą 4175 USD. Według raportu zakładający start-upy w Macedonii nie ponoszą żadnych kosztów.

Łukoś przypomina, że w Polsce na badania i rozwój przeznacza się 1 proc. PKB. Średnia unijna jest ponad dwa razy większa. Liderem pod tym względem jest Szwecja, która na badania i rozwój wydaje 3,26 proc. PKB. Jak ocenia Łukoś, pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że dynamika wzrostu tego wskaźnika w Polsce jest zdecydowanie większa niż w większości krajów UE.

Na przestrzeni ostatniej dekady wydatki na badania i rozwój wzrosły w Polsce prawie czterokrotnie z 39,6 euro na jednego mieszkańca do 113,6 euro.

PAP, MS

Komentarze