Informacje

Fot. Fratria
Fot. Fratria

Łapiński: Prezydent przyjrzy się opłacie drogowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 lipca 2017, 10:07

  • 0
  • Powiększ tekst

Trzeba ocenić, czy pomysł finansowania budowy dróg lokalnych poprzez podwyższenie opłaty paliwowej jest słuszny; to kwestia wywołująca spore emocje, której prezydent będzie się przyglądał - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

Sejm w środę najpierw przeprowadził pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa posłów PiS o Funduszu Dróg Samorządowych, a wieczorem nie zgodził się na odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu, czego chciał klub PO. Projekt trafił do dalszych prac w komisji. Zakłada on dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr.

Łapiński, pytany w radiu TOK FM, czy to dobry pomysł odparł, że "słusznym pomysłem jest remontowanie dróg lokalnych", które - w jego ocenie - "są w opłakanym stanie".

Natomiast skąd brać na to pieniądze, czy akurat poprzez podwyższenie opłaty paliwowej, czy jest to najlepszy pomysł, no to trzeba będzie jeszcze ocenić, przyjrzeć się temu. Pytanie, czy pieniędzy szukać z budżecie czy innych źródłach - dodał.

Zaznaczył, że jest to "kwestia dyskusyjna, wywołująca spore emocje", której prezydent będzie się "przyglądał".

Według krytykujących projekt ustawy o FDS polityków opozycji opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr przełoży się na podwyżkę ceny paliwa o 25 groszy na litrze.

Z kolei projektodawcy przekonywali podczas środowej sejmowej debaty, że zwiększenie budżetu na drogi lokalne będzie oznaczać też zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, przyczyni się do rozwoju gospodarczego i pozwoli samorządom planować wydatki drogowe w perspektywie kilku lat.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze