Informacje

BGK udzieli 1 mld zł pożyczek na szybki internet. Pierwsza umowa z Aliorem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 lipca 2017, 13:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z Alior Bankiem na udzielanie pożyczek ze środków programu Polska Cyfrowa dla firm telekomunikacyjnych. Docelowo na rozwój infrastruktury szybkiego internetu ma trafić 1 mld zł - poinformowała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Zakładamy, że do 2023 roku przeznaczymy kwotę 1 mld zł, a wraz z udziałem pośredników finansowych 1,18 mld zł, na pożyczki dla firm telekomunikacyjnych na rozwój infrastruktury szybkiego internetu. Rozmawiamy z kilkoma bankami, jako pierwszy do współpracy z nami przystąpił Alior Bank - powiedziała Daszyńska-Muzyczka podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Za pośrednictwem Alior Banku do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych trafi w ciągu dwóch lat 40 mln zł, z możliwością zwiększenia puli do 100 mln zł. Porozumienie z BGK zakłada, że Alior Bank przeznaczy na te projekty niemal 10 mln zł ze środków własnych. Pojedyncza pożyczka może wynosić od 20 tys. do 10 mln zł, z okresem kredytowania do 15 lat.

"Pożyczki szerokopasmowe" przeznaczone są dla firm telekomunikacyjnych, których w Polsce zarejestrowanych jest około 6,5 tys. O preferencyjne finansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy planujący inwestycje w budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu (o przepustowości minimum 30 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz 100 Mb/s dla szkół).

Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w 2015 roku wartość rynku dostępu do internetu w Polsce wyniosła ponad 5 mld zł, a liczbę internautów określono na 14 mln. W tym samym roku blisko 36 na 100 mieszkańców miało dostęp do internetu szerokopasmowego.

Czytaj także: BGK i Alior Bank sfinansują rozwój infrastruktury szerokopasmowej w Polsce w ramach Programu Polska Cyfrowa

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze