Polska wesprze milionami ukraińskie firmy!
Umowy z ukraińskimi bankami KredoBank i PrivatBank podpisał we wtorek w Poznaniu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). 20 mln euro posłuży wsparciu ukraińskich firm działających blisko strefy wojennej.
Od poniedziałku w Poznaniu odbywa się Kongres Odbudowy Ukrainy Common Future z udziałem przedsiębiorców z Polski i Ukrainy, samorządowców i przedstawicieli rządu.
BGK poinformował we wtorek, że podpisane umowy realizują postanowienia porozumienia z Komisją Europejską ws. rozszerzenia wsparcia dla ukraińskich MMŚP. KE przeznaczyła na ten cel dodatkowe 20 mln euro wsparcia w ramach filaru II Instrumentu na rzecz Ukrainy.
BGK kontynuuje realizację działań w obszarze wsparcia gwarancyjnego KE dla sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Ukrainie. Do tej pory zabezpieczał akcję kredytową KredoBanku dla firm działających na terenie Ukrainy. Umożliwiało to dostęp do finansowania dla MMŚP głównie na terenach położonych blisko strefy wojennej, gdzie szczególnie trudno o dostęp do finansowania bankowego.
Od początku 2023 r. do lipca 2024 r. ze wsparcia o wartości 20 mln euro skorzystało ponad 100 firm, głównie z sektora rolno-spożywczego i przemysłu.
Zgodnie z porozumieniem zawartym w sierpniu z BGK KE przeznaczy na wsparcie dla ukraińskich firm dodatkowe 20 mln euro. 10 mln euro trafi na dalszą współpracę z KredoBankiem, 10 mln euro do kolejnej instytucji finansowej, która dołączyła do programu – PrivatBank.
„To jest wykorzystanie pieniędzy unijnych, które dają gwarancję dla tych banków, że mogą w dobry, prosty sposób wspierać odbudowę Ukrainy. Środki będą kierowane na odbudowę energetyki, co jest szczególnie istotne w obliczu nadchodzącej zimy. Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami o większej skali” - powiedział we wtorek prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosław Czekaj.
Nie tylko Ukraina
Przypomniał, że BGK wspiera również polskich przedsiębiorców. W poniedziałek podczas pierwszego dnia kongresu w Poznaniu przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz BGK podpisali porozumienie, którego celem jest wsparcie polskich przedsiębiorców uczestniczących lub planujących udział w odbudowie i modernizacji Ukrainy. Budżet wsparcia dla firm to 250 mln zł.
W trakcie wtorkowego wydarzenia podkreślono, że KredoBank był jednym z pierwszych banków komercyjnych w Ukrainie, który zaczął wydawać kredyty przedsiębiorcom działającym w tzw. czerwonych i pomarańczowych strefach.
Pierwszy wiceprezes zarządu KredoBank S.A. Jakub Karnowski powiedział, że reprezentowany przez niego podmiot jest instytucją bankową o znaczeniu systemowym na Ukrainie; nie jest dużym bankiem, ale jest największą polską instytucją finansową w tym kraju. BGK jest jego największym partnerem.
Dzięki zapewnionym środkom finansowym przez KredoBank w ramach partnerstwa z Komisją Europejską i BGK nasi klienci stworzyli prawie 6 tys. miejsc pracy. Ukraiński sektor prywatny, który obecnie działa w obszarze wysokiego ryzyka, potrzebuje jeszcze większego wsparcia finansowego, aby przetrwać i zapewnić krytyczne zasoby Ukraińcom mieszkającym na tych obszarach.
Jewgen Zaigraiew z zarządu PrivatBank podziękował Bankowi Gospodarstwa Krajowego i Komisji Europejskiej za wsparcie.
Jesteśmy dumni, że możemy przyłączyć się do wysiłków międzynarodowych partnerów i codziennie pracować na rzecz wzmocnienia ukraińskiej gospodarki. Doceniamy każdą nową okazję inwestycyjną dla mikro, małych i średnich ukraińskich przedsiębiorstw, które wykazują się odpornością i nadal działają w niezwykle trudnych warunkach i blisko linii frontu.
PrivatBank jest największym państwowym bankiem na Ukrainie. Obsługuje ponad 18 mln klientów indywidualnych i ponad 900 tys. aktywnych klientów biznesowych. Z jego usług korzysta ponad 70 proc. Ukraińców.
KredoBank został założony we Lwowie w 1990 roku. Należy do grupy finansowej PKO Banku Polskiego.
PAP/ as/