Informacje

PGNiG ma umowy na dostawy gazu do KGHM za ok. 4,8 mld zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 27 lipca 2017, 15:57

  • 0
  • Tagi: dostawa gazu energetyka gospodarka KGHM PGNiG przemysł
  • Powiększ tekst

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz KGHM Polska Miedź zawarły umowę ramową sprzedaży paliwa gazowego oraz dwustronne kontrakty indywidualne, które zastąpiły dotychczasowe umowy długoterminowe, na łącznie ok. 4,8 mld zł, podały spółki

Umowa ramowa została zawarta na okres od dnia 1 lipca 2017 roku do dnia 1 października 2033 roku. Reguluje ona tryb zawierania i wypowiadania kontraktów indywidualnych, jak też wspólne dla wszystkich kontraktów zasady składania zamówień na dostawy paliwa gazowego, zasady rozliczania dostaw oraz renegocjacji ceny gazu. Ponadto umowa przewiduje w określonych warunkach możliwość zmiany rodzaju paliwa gazowego z gazu zaazotowanego na gaz wysokometanowy oraz zawiera mechanizm służący ochronie bezpieczeństwa energetycznego spółki, w postaci udzielonych przez sprzedawcę gwarancji możliwości zapewniania dostaw paliwa gazowego, w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu KGHM – czytamy w komunikacie KGHM.

Kontrakty indywidualne stanowią umowy wykonawcze do umowy ramowej. Określają one wolumeny paliwa gazowego, wspólną dla wszystkich kontraktów formułę cenową – opartą o rynkowe wartości indeksów cen gazu, oraz inne istotne parametry techniczne i handlowe dostawy gazu dla spółki. Wszystkie kontrakty indywidualne zostały zawarte na czas oznaczony do 1 października 2033 r., przy czym w części kontraktów data rozpoczęcia realizacji dostaw została określona na 1 lipca 2017 r., a w części na 1 października 2017 r.

Szacunkowa łączna wartość umowy ramowej wraz z kontraktami indywidualnymi w całym okresie ich trwania wynosi ok. 4,8 mld zł, podano także.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

(ISBnews)SzSz

Komentarze