Informacje

Ponad 40 proc. upadłych firm znalazło się w rejestrze już pół roku wcześniej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 lipca 2017, 12:15

  • 0
  • Powiększ tekst

Od początku lipca 2016 r. do końca czerwca 2017 r. w Polsce ogłoszono upadłość ponad 560 firm. Ponad 40 proc. firm, które upadły w tym czasie było notowanych w rejestrze dłużników już na pół roku przed ogłoszeniem bankructwa, poinformował Krajowy Rejestr Długów (KRD). Na trzy miesiące przed upadłością w KRD znajdowała się już niemal co druga firma, a ich łączne zadłużenie przekraczało 36 mln zł.

Listę upadłych firm pod kątem ich wcześniejszej obecności w KRD weryfikujemy już drugi raz. Pierwsze takie badanie przeprowadziliśmy we wrześniu 2016 roku. Wówczas analizowaliśmy ponad 2000 firm, których upadłość ogłoszono między styczniem 2014 a czerwcem 2016 roku. Tym razem analizowany okres jest krótszy, a badanych firm znacznie mniej, ale zarówno statystyki, jak i wnioski są podobne. Bankructwo najczęściej nie przychodzi nagle. To proces, który trwa nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt miesięcy - powiedział prezes KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Od początku lipca 2016 r. do końca czerwca 2017 r. w Polsce ogłoszono upadłość ponad 560 firm. Jak wynika ze wspólnego badania KRD BIG oraz Rzetelnej Firmy, w bazie danych KRD na pół roku przed terminem ogłoszenia upadłości znajdowało się 227 z nich. W sumie miały one wówczas 506 wierzycieli i 2420 zobowiązań na łączną kwotę 28,2 mln zł. Na trzy miesiące przed ogłoszeniem decyzji sądu liczba notowanych w KRD firm sięgała już 266, liczba wierzycieli - 596, liczba zobowiązań - 3226, a ich zadłużenie przekraczało 36 mln zł, podano również.

Spośród firm, które przed ogłoszeniem upadłości były notowane w KRD, największa liczba dłużników była zarejestrowana w województwie mazowieckim (46), śląskim (38), małopolskim (28) oraz dolnośląskim (26). Najmniej było ich natomiast w województwie opolskim i świętokrzyskim (po 3) oraz lubuskim (4).

W tym gronie w ujęciu sektorowym dominują trzy branże - przemysł, handel hurtowy i detaliczny oraz budownictwo, z których pochodzi odpowiednio 63, 60 i 54 dłużników. Tym samym odpowiadają one za dwie trzecie całkowitej liczby upadłych firm. Spośród wszystkich firm, które przed ogłoszeniem upadłości były notowane w KRD, największe długi miały one wobec przedstawicieli branży handlowej, przemysłowej oraz finansowej - czytamy dalej.

Badanie KRD oraz Rzetelnej Firmy zostało przeprowadzone w lipcu 2017 r. na 563 firmach, których upadłość została ogłoszona w okresie od początku lipca 2016 r. do końca czerwca 2017 r. Łączna liczba zobowiązań i kwota zadłużenia jest sumą zobowiązań i długów firm, jakie były notowane w KRD na 6 i 3 miesiące przed ogłoszeniem upadłości poszczególnych firm.

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Komentarze