Informacje

Resort rozwoju: 430 mln zł dla firm na innowacyjne produkty

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 lipca 2017, 12:21

  • 1
  • Powiększ tekst

Konsorcja mikro, małych i średnich firm mogą otrzymać dofinansowanie z pieniędzy UE na projekty inwestycyjne, w efekcie których powstaną innowacyjne produkty w regionie Polski Wschodniej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Na ten cel przeznaczono 430 mln zł.

Jak podał resort, na złożenie wniosku o wsparcie z Programu Polska Wschodnia firmy mają czas do końca sierpnia br.

W konkursie jest do rozdysponowania 430 mln zł - wskazało PAP biuro prasowe MR.

W skład konsorcjum mogą wchodzić wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy, których inwestycje będą zlokalizowane na terenie makroregionu Polski Wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie).

Czekamy na wnioski zgłoszone przez konsorcja minimum trzech przedsiębiorców. Powinny to być projekty inwestycyjne o wartości ponad 10 mln złotych, w efekcie których powstaną innowacyjne produkty sieciowe - wskazał, cytowany w komunikacie, wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Wyjaśnił, że innowacyjny produkt to taki wyrób lub usługa, którego "nie ma jeszcze przynajmniej na polskim rynku".

Z kolei produkt sieciowy to wyrób lub usługa oferowana przez różne firmy w ramach wspólnej oferty i pod wspólną marką - dodał wiceszef resortu rozwoju.

Według MR, produkty sieciowe powstają w różnych branżach, np. w turystycznej, produkcyjnej, usług medycznych czy też marketingu.

Dotacja sfinansuje do 70 proc. wydatków. W budżecie można przewidzieć m.in. koszty inwestycyjne (np. roboty budowlane i środki trwałe), wydatki związane ze standardami funkcjonowania i promocji produktu sieciowego, a także same koszty jego promocji - wskazano.

Hamryszczak podkreślił, że resort stawia na współpracę między przedsiębiorcami i innowacje.

Korzyści ze wspólnych projektów firm nie sprowadzają się wyłącznie do kwestii finansowych. To również dzielenie się ryzykiem, możliwość poznania nowych praktyk biznesowych, a także szansa na dalszą współpracę w przyszłości. Z kolei dane z gospodarek na całym świecie pokazują coraz większą rolę innowacji. Klienci poszukują nowych produktów, a firmy lepszych rozwiązań zwiększających efektywność i redukujących koszty - wskazał.

W konkursie zorganizowanym w 2016 r., jak przypomniał resort, dofinansowanie uzyskał projekt turystyczny "Wehikuł czasu Szlaku Jana III Sobieskiego". Konsorcjum złożone z 13 podmiotów zrealizuje go na terenie województw: lubelskiego i podkarpackiego.

Dzięki temu za sprawą nowoczesnych technologii, bogatej wiedzy historyków i fachowości rzemieślników, a także przy wsparciu funduszy europejskich, w nieodległej przyszłości będziemy mogli przenieść się w czasy Jana III Sobieskiego. Dzięki współpracy firm realizujących projekt, odwiedzający będą mogli kupować zniżkowe pakiety, a także skorzystają z jednolitych standardów obsługi klienta i sprzedaży oferty - napisano w komunikacie.

Inny projekt wybrany w tym samym konkursie łączy 13 firm z branży kamieniarskiej. Jak podało MR, dzięki nawiązanej współpracy członkowie konsorcjum będą oferować pakiet produktów i usług pod jedną wspólną marką "Polski Kamień". W ramach projektu na podkarpaciu powstanie zakład produkujący płyty kwarcowo-żywicowe, podobne do kamieni naturalnych, np. granitów. Takiej technologii nie ma jeszcze w Europie.

Na podst. PAP

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze