Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polski rynek pracy: Niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia - ten teren należy do pracownika

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 sierpnia 2017, 15:30

    Aktualizacja: 1 sierpnia 2017, 15:30

  • 3
  • Powiększ tekst

Widać wyraźnie, że w sytuacji coraz większych niedoborów na rynku pracy pracodawcy są zmuszeni, aby sięgać po pracowników z spoza Polski. Gotowość do zatrudniania emigrantów zarobkowych jest dobrą wiadomością, ale należy pamiętać, że podstawowym powodem migracji są wyższe płace.

– Problem braku rąk do pracy widzą sami pracownicy i całe społeczeństwo – powiedział Marcin Ganclerz, specjalista ds. komunikacji w Work Service S.A. – Tylko 4% Polaków uważa, że dzisiaj w naszym kraju nie brakuje pracowników. W sytuacji powiększających się deficytów 73% badanych uważa, że Polska powinna przyciągać na rynek emigrantów zarobkowych. Może sprzyjać temu Brexit, który wiąże się z pewną niepewnością.

Zapewne część osób, które pracują w tej chwili w Wielkiej Brytanii, będzie gotowa wrócić do Polski. Sprzyja temu dobra sytuacja na tutejszym rynku pracy – spada bezrobocie i rosną wynagrodzenia. Polskim firmom oczywiście nadal trudno konkurować z zachodnimi przedsiębiorstwami, które są w stanie zaoferować kilkukrotnie wyższe zarobki. Gotowość do zatrudniania emigrantów zarobkowych jest dobrą wiadomością, ale należy pamiętać, że podstawowym powodem migracji są wyższe płace. Te z kolei poza granicami Polski są nadal większe, dlatego masowego powrotu Polaków do kraju nie należy się spodziewać – podsumował Ganclerz.

eNewsroom.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze