Informacje

www.sejm.gov.pl
www.sejm.gov.pl

Obrady Sejmu: Co dalej z okręgami sądowymi?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 maja 2013, 09:49

    Aktualizacja: 10 maja 2013, 09:50

  • 0
  • Powiększ tekst

Sejm, który o godz. 9 wznowił obrady, będzie głosował m.in. nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych. Projekt cofa reformę autorstwa b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Na mocy reformy, wprowadzonej przez Gowina na początku stycznia, zlikwidowanych zostało 79 najmniejszych sądów rejonowych, które stały się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Reforma jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków m.in. koalicyjnego PSL. W takiej sytuacji powstał obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy, wraz z ich okręgami.

Na początku kwietnia, podczas drugiego czytania projektu w Sejmie, poparły go wszystkie kluby oprócz PO. W nieoficjalnych rozmowach również niektórzy posłowie Platformy sugerowali poparcie dla projektu. Szef klubu Platformy Rafał Grupiński zapowiedział jednak po środowym spotkaniu klubu z premierem Donaldem Tuskiem, że wszyscy posłowie Platformy będą głosować przeciwko uchwaleniu ustawy.

W porządku obrad jest też sprawozdanie Rady Języka Polskiego "ze stanu ochrony języka polskiego w latach 2010-2011". Dokument ten omawia poprawność językową i sprawność komunikatywną internetowych materiałów pisemnych, kierowanych do obywateli przez ministerstwa i instytucje centralne.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze